10/27/10 21:50
(http://e-vestnik.bg/)

Мусолини, Хитлер, царе и президенти позирали на Никола Михайлов

Един от двата известни портрета на Хитлер от Никола Михайлов, рисуван върху хартия, продаден неотдавна на търг в Мюнхен. Снимка: от каталога на аукциона

Преди дни на аукцион в Мюнхен непретенциозен портрет-етюд на Хитлер от българския художник Никола Михайлов беше продаден за 3200 евро.

„Бележити личности са му позирали: българският цар, германският император, президентите на Чили и Бразилия, покойният Густав Щреземан (б. а. - министър на външните работи по време на Ваймарската република в Германия), водещи личности в Европа и известни хора на изкуството”, пише за Никола Михайлов вестник „Ню Йорк хералд” през 1929 г. Малко по-късно му позират и Мусолини, Хитлер, и Гьобелс.

Кой всъщност е Никола Михайлов? Достигналият световна слава през първата половина на миналия век художник е роден през 1876 г. в Шумен. През 1896 г. се записва като студент по живопис в Мюнхенската художествена академия. Живее за кратко в Париж и Лондон. В началото на века открива в Мюнхен частно училище по рисуване. Една от ученичките му - Ида Муглер от Фрайбург - става по-късно негова съпруга.

Никола Михайлов през 30-те години.

От 1902 г. Михайлов е в България. Става придворен художник на Фердинанд, но напуска страната през 1910 г. и отива при съпругата си в Берлин. Между двете световни войни той се нарежда сред най-търсените и скъпо платени салонни портретисти не само в Европа, но и в Южна и Северна Америка. През 1930 г. хонорарът на Михайлов за портрет е между 10 000 и 20 000 немски марки – значителна сума за онова време - като един портрет рисува за седмица.

За портрет на цар Борис, правен през 1930 г., му изплащат сумата 300 000 лева. Това събужда остри протести сред българските културни и правителствени кръгове. На въпроса на журналистка от тогавашния в. „Утро” не е ли твърде висок този хонорар, художникът отговаря спокойно, че за тази сума рисувал в Западна Европа малък портрет или само глава.

Ателието му в Берлин се посещава не само от изискани дами, които желаят да бъдат увековечени. По време на Ваймарската република то се превръща в сборен пункт на висшето общество. Даваните от него приеми намират отзвук в пресата - поименно се изброяват присъствалите политици, представители на аристокрацията, дипломати и артисти. Изложбите му са винаги откривани от политически значими личности.

Михайлов се занимава изключително със салонна живопис. В Германия по онова време се котират авангардни художници. Михайлов, без конкретно да е участвал в политиката, успоредно с актрисите и финансовите магнати е рисувал и личности, за които немците след 1945 г. предпочитат да мълчат.

Портрет на Иван Вазов от Никола Михайлов.

Още през 1916 г. Михайлов рисува кайзер Вилхелм II. През 1931 г. прави портрет в Рим на Бенито Мусолини. През 1934 г. пресата репродуцира портрета му на Хитлер, рисуван през 1933 г. Историята с портрета е описана в немския в. „Кемницер Тагесцайтунг” същата година. По време на прием през март 1933 г., даден от зам.-канцлера фон Папен в сградата на Министерството на пропагандата, присъства и Михайлов. Той има възможност да води 15-минутен разговор с фюрера за това как е рисувал портрета на Мусолини през 1931 г.

Вероятно Хитлер е изпитвал ревност от това, че неговият италиански съидейник си е направил портрет при Михайлов. По време на този разговор художникът наблюдава Хитлер отблизо, а през останалите 2 часа от приема го скицира, после оформя и самия портрет. Пресата от този период съобщава, че по поръчка на Гьобелс Михайлов пак рисува фюрера за резиденцията Каринхал. Михайлов прави портрет и ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване