(http://e-vestnik.bg/)
Финалът на газовия спектакъл
в. Жечпосполита
Подписването на окончателния вариант на газовия договор с Русия ни позволява да отдъхнем - през тази и следващите зими няма да ни липсва природен газ. От договарянето на първата версия на договора (по-малко изгодна в икономическо и политическо отношение от настоящата) тази тема бе съпътствана от фрапиращ спектакъл - опозицията обвиняваше правителството едва ли не в предателство на националните интереси, за формата на договора спореха министри от кабинета на Доналд Туск, а своят принос имаше и Европейската комисия, която естествено искаше да се увери дали детайлите от споразумението са в унисон с указанията на Брюксел. На заден план се водеше тиха война на акционерите във фирмата, която експлоатира ямалския газопровод, по който тече природен газ от Русия за Полша и Западна Европа.
Възниква въпрос дали не можеше проблемът да бъде решен без неколкомесечния пазарлък с определяне на поредни срокове за подписване на документите. Без медийната офанзива на вицепремиера Валдемар Павлак, който убеждаваше, че договорът е прекрасен, макар че в края на краищата бяха променени няколко негови точки? Без споровете с Европейската комисия, която смяташе за странно, че най-напред държавата ни се бори яростно за газова солидарност на съюза, а после с доста незадоволителни аргументи доказваме, че се придържаме към съюзните правила? Със сигурност - не. Впрочем, именно ЕС каза накрая, че не е съгласен с първия вариант на договора. На нас пък много-много не ни се искаше да се съгласим със съюза. Но това стана.
Откровено казано, благодарение на тези няколко месеца проточване и съпротива на Брюксел имаме по-добър договор. През това време се промениха позициите на “Газпром” на европейския пазар, което накара концернът да стане по-гъвкав в преговорите. Удаде ни се също физически да наложим създаването на фирмата “Газ-Систем” - независим оператор на доставките, за което настояваше ЕС. Освен това съгласно искането на Брюксел отменихме залегналата в първия договор забрана за реекспорт на руски природен газ. Всичко това са успехи.
Неясна е само реакцията на Европейската комисия и в частност на някои нейни представители, които заплашват Полша със съд за това, че не са надзърнали в подписаните документи. Проблемът е, че на последния тур от преговорите не присъстваха представители на Брюксел. Какво пък, може би именно поради тази причина всичко мина толкова гладко. Да не би Брюксел да смята, че сме префасонирали договора заедно с руснаците? Да се надяваме, че ще излезем победители в този спор и че все пак си струваше да участваме в този спектакъл.
По БТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2010/11/02