11/04/10 04:31
(http://e-vestnik.bg/)

Софиянци пасат “вълшебни гъби” по ливадите над Говедарци

Псилоцибе семиланцеата приличат на челадинки. Снимка: Уикипедия

Групови излети до Рила - над Говедарци, а през лятото и на Мальовица - в търсене на халюциногенни гъби e мода сред по-младите софиянци. Те ядат сурови гъбите, известни още като “вълшебни”, направо там, на поляните. Сезонът вече поприключи, защото след застудяването гъбите са рядкост, но някои продължавата да обикалят там на групи.

Гъбарите не се интересуват от тези гъби, а само хора с отношение към този вид “пътувания”. Trip – пътуване – така на английски жаргон се казва, когато взимаш халюциногенни гъби. Това съвпада по смисъл с пътуването до планината, екскурзия и др.

“Така е най-гот, там сред природата да се надрусаш, а не затворен в някой апартамент”, казва Георги С., 19-годишен софиянец.

Гъбите са от рода псилоцибе. У нас растат само два вида от тях, единият се намира там, на Рила на по-голяма надморска височина. Дозата е 20-25 гъби, казват редовните екскурзианти, но някои взимали двойна доза, до 50 гъби, за да получат по-силни халюцинации.

Опасно ли е това и кои са тези гъби?

Това е цяло семейство от рода Псилоцибе (Psilocybe). Наричат ги още „вълшебни” гъби. Съдържат алкалоидите псилоцибин и псилоцин, които имат наркотично действие и предизвикват халюцинации. В българския жаргон навлиза и галеното наименование на гъбите “псилоцибинки” - както челадинки, на които приличат. Или ги наричат просто “гъбки”.
У нас расте със сигурност поне един от видовете на гъбите псилоцибе - Psilocybe semilanceata, наричана на английски Liberty Cap – Шапка на свободата (за разлика от Шапка на смъртта, както наричат зелената мухоморка). Има потребители на тези гъби, които твърдят, че са виждали у нас да растат и други видове псилоцибе, но не е доказано.
Според справочниците България попада в картата на разпространенине и на гъбите Psilocybe cyanescens, които на външен вид са доста различни от Psilocybe semilanceata (виж илюстрациите). На цвят са подобни, но вторите са с доста по-широка шапка, нагъната като юфка, растат на по-късо стъбло (пънче) и имат широки пластини под шапката. Точно те са по-малко познати и търсени у нас.

Халюциногенните гъби са едни от най-широко достъпните и използвани наркотици за забавление, които се продават и по интернет. Известни са и като психеделични. Някои от тях са твърде силни, дори и за тези, които имат голям опит в употребата на наркотични вещества.
Обикновено се изсушават (цялата гъба със стъблото), стриват се на прах и след това се консумират. Количеството, което обикновено се приема, е 1 г за начинаещ и 2 г за такива, които вече са консумирали.

Гъбите псилоцибе нямат смъртоносно отровен двойник, но самите те са класифицирани по справочниците като отровни. Някои справочници ги означават със знак с череп и кости, макар и не като смъртоносно отровни. Други справочници използват за означението им знак за психоактивна гъба, без да пишат, че е отровна.
Psilocybe semilanceata  най-много наподобяват челадинки на форма и цвят. Има и други подобни на външен вид гъби, които са слабоотровни и също имат наркотичен ефект. Но у нас не са описани добре какви точно растат, защото експертите пишат по справочниците предимно за ядливите гъби и техните отровни двойници.
Факт е само, че някои от хората, които са яли такива гъби в планината, са се оплаквали от повръщане и разстройство, с по-слаби или не толкова приятни халюцинации. Възможно е да са яли и други подобни гъби, не точно от вида Psilocybe semilanceata.

Псилоцибе цианесценс се срещат у нас, но рядко ги търси някой. Растат на влажно, край реки и др. Снимка: Уикипедия

Иначе из София тези гъби се ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване