(http://e-vestnik.bg/)
Судан се развежда със Судан
РИА Новости
Южната част на Судан - най-голямата африканска държава, започна на 9 януари процедура за “развод” със северната й половина: референдумът за обособяване ще приключи на 15 януари. Съжителството между северняците (главно мюсюлмани) и южняците (предимно християни) е стигнало вече до такава непоносимост, че успехът на плебисцита изглежда почти неминуем.
Това означава, че към средата на февруари (когато трябва да приключи броенето на гласовете) в Североизточна Африка ще се появи нова държава. Тази страна с номер 193 (по списъка на ООН) ще е голяма точно колкото Франция или двойно колкото Великобритания, като добавим и Люксембург. Но с население само от 8 милиона, 90 на сто от което се изхранват с по един долар на ден. На континента има и по-бедни държави, но не толкова големи. Остава въпрос дали ще се възцари стабилност в това кътче от Субсахара.
Египтяните наричали Судан Нубия, а пък днешното му име идва от арабите - “билад ал судан”, “страна на чернокожите”. Ако нещата се развият според замисъла, заложен в мирното споразумение за Судан от 2005 г. (ако във вота участват над 60 на сто от регистрираните и над 50 процента се обявят за самоопределение), в новата столица Джуба ще има големи празненства.
Знае се вече, че президент на Южен Судан ще стане Салва Киир от най-голямото южно племе динка, а вицепрезидент - Риек Мачар от племето нуер. И двамата бяха “генерали” на собствени племенни армии по време на гражданската война; през последните пет години автономия на Юга те неспирно и с усърдие режеха суровинната баница. Петролът и газът са основните ресурсни богатства на Судан - и Южен, и Северен. Негова надежда и негово проклятие.
Междунационалните, междуплеменните и междурелигиозните конфликти в Африка рядко стигат до идеален финал. Още по-малко там, където има петрол и никакви други “ликвидни активи”, които може бързо да се поделят и обърнат в пари. Ако пък си припомним, че гражданската война в Судан продължаваше с малки прекъсвания почти от самото получаване на независимост през 1956 г., твърде неразумно е да си мислим, че щом завесата падне, “зад кулисите” няма да почнат отново раздори, битки или кланета. Сега обаче те може да обхванат нови територии. Малко е вероятно да избухне война между Севера и Юга, тъй като всички предишни кръвопролития са ги изтощили вече докрай. Остават им обаче сили колкото за кланови и племенни “дуели”.
Ако вярваме на експертните оценки, запасите от петрол в “нубийските земи” достигат може би към 6,7 милиарда барела. Точни оценки не са правени поради непрекъсващите граждански войни. Смята се, че големи запаси от петрол може да има и в северозападните, и в източните региони, и в шелфа на Червено море. В момента Судан добива близо 450 хиляди барела, но след съответна технологична модернизация би могъл да дава и 700, и 900 хиляди годишно.
Последният 22-годишен епизод от войната (1983-2005 г.) отне живота на два милиона души и превърна още толкова в бежанци. Тъкмо Судан добави към определението за геноцид нарицателното вече съчетание “дарфурско клане”. Международните организации твърдят, че през 2003 г. войски, верни на режима на президента Омар ал Башир, са ликвидирали там от 200 до 300 хиляди души. Според самия Ал Башир, става дума “само” за 20-30 хиляди.
През март 2009 г. Международният наказателен съд призна Ал Башир за виновен в геноцид, извършен в Дарфур, издаде и заповед за ареста му. Тя бе подкрепена от САЩ, Великобритания и Франция; против нея обаче се обявиха Русия, Китай, Индия, Арабската лига и др.
Принципът “врагът на моя враг е мой приятел” остава неотменен и до днес, съответно е лесно да преценим кой ще бъде смятан от Юга за приятел, а кой - ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/01/11