(http://e-vestnik.bg/)
Цените на суровините се развихрят
Повишаващите се цени на суровините сочат, че икономиката се възстановява, но в същото време те са и заплаха за това възстановяване.
Суровините се вихрят като че ли е 2008 година. Цената на петрола е на най-високото си равнище от месец октомври през същата тази година, на косъм от прага от 100 долара за барел. Световните цени на храните, измерени от индекса на “Икономист”, отново са в своя пик от юли 2008 година. Цените на медта, които скочиха със 17% от началото на ноември, са на исторически максимум.
Регистрираните в последно време ценови увеличения отразяват намалялото безпокойство за перспективите пред глобалната икономика. Принос има и Управлението за федерален резерв на САЩ (УФР), което обяви втори етап на количественото облекчаване през ноември миналата година.
Има опасения, че необузданите цени на суровините могат да причинят нови трусове в световната икономика. По-скъпите суровините действат като данък потребление, като прехвърлят доходи от домакинствата и компаниите, които използват ресурсите, към компаниите и държавите, които ги произвеждат. Тъй като производителите като цяло спестяват повече от приходите си в сравнение с потребителите, то по-скъпите суровини са бреме за глобалното търсене.
Цената на петрола в миналото е ставала причина светът да изпадне в рецесия и най-очевидни пример е периодът през 70-те години на 20-и век. По принцип вината за неотдавнашна Голяма рецесия се стоварва върху финансовата криза, но хората често забравят, че американската икономика бе започнала да се свива близо една година преди фалита на инвестиционната банка Lehman Brothers.
Джеймс Хамилтън, преподавател в Калифорнийския университет, сочи с пръст петрола. Той е изчислил, че поскъпването на “черното злато” в началото на 2007 г. обяснява рецесията между края на същата тази година и третото тримесечие на следващата 2008 година. Домакинствата затегнаха кесиите, тъй като установиха, че дават почти 7% от разходите си за енергия. Този дял спадна оттогава до 5,5% преди да започне сегашното поскъпване на петрола.
Извън Съединените щати на храната се пада по-голяма част от енергията в потребителските кошници, а оттам тя е има по-голям фактор за инфлацията. В развиващите се държави нарастващите цени на храните могат да прераснат в човешка и икономическа катастрофа. В Азия в началото на 2008 г., едно рязко покачване на цената на ориза доведе до широко разпространени вълнения и отчаяни опити на правителства да осигурят по-голямо предлагане. През декември в Индия, например, цените на храните скочиха с 14% на годишна основа и всички не спираха да говорят за лука - основен хранителен продукт в страната.
По-скъпите цени са своеобразен данък за потребителите, но освен това, нещо по-лошо, те ускоряват инфлацията, както сочат най-новите данни от еврозоната и Великобритания. Макар учебниците да пише, че централните банки трябва да “изпускат от поглед” еднократни увеличавания на цените на суровини, които предизвикват само временно засилване на инфлацията, хората, определящи валутната политика, се опасяват от вторичните ефекти.
При условие че в момента инфлацията е над равнището, което е допустимо според Европейската централна банка (ЕЦБ), и е почти на два пъти по-високо от заложената цел на Банк ъв Ингланд, натискът за вдигане на основния лихвен процент се засилва. До този момент, тези две централни банки не му се поддават заради големите съкращения на държавните разходи, мудния икономически растеж и неизползваните ресурси.
За разлика от някои нововъзникващи пазарни икономики, където лихвите бяха вдигнати, тези богати икономики са далеч от прегряване. Възможно е обаче по-високите цени на суровините да нарушат баланса на рисковете, като накарат политиците да изпуснат своите нерви. Политика на затягане на коланите ще подейства като допълнителна пречка за растежа, като е възможно да заплаши възстановяването.
Известно успокоение може да внесе фактът, че макар цените на някои суровини да са над равнищата от 2008 година, то инфлацията ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/01/26