(http://e-vestnik.bg/)
Ще се “изпари” ли Белгия насред Европейския съюз?
Жалко за книгите в Льовен - университетски център от 1425 г. Тук е преподавал холандският хуманист Еразъм, а фламандският картограф Меркатор, изработил проекция на земното кълбо, е изучавал математика. Но независимо от интелектуалния фермент Льовен е по-известен като място на културен вандализъм. Някои ръкописи са откарани в Париж, след като френските революционери затварят университета. Библиотеката му е подпалена от немците през Първата световна война. Тя е възстановена с международна (главно американска) помощ и опожарена отново през Втората световна война.
Затова пък през 1968 г. белгийци разцепиха на две библиотечния фонд по време на езиковите си войни. Под виковете на фламандските студенти “Walen Buiten” (Валонците - вън) френскоезичната част от университета бе изхвърлена. Библиотеката от 1,6 милиона тома бе разделена, често по грубия принцип нечетните номера съгласно каталозите да останат в Льовен, а четните да бъдат изпратени в Льовен ла ньов във френскоезична Валония.
Разделението от 1968 г. раздели и католическата църква (и двата университета са католически) и свали от власт консервативната католическа партия, която се разцепи на валонска и фламандска половини, което после сториха и либералите и социалистите. Белгийската политика стана племенна, като всяка партия имаше свой лингвистичен дневен ред.
През годините тези различия превърнаха Белгия в почти неуправляема федерация със западаща сила. Белгийската държава се превърна в куха раковина с малко обичан национален флаг и изолиран суверен Албер II, който може да се окаже последният крал на белгийците и наистина последният белгиец.
Хроничните препирни след изборите през юни 2010 г. оставиха на власт временното правителство 230 дни, което е рекорд за Европа. Белгия е на път да надмине иракския рекорд от 289 дни без правителство. Но засега страната има толкова многопластова администрация, че всекидневният живот продължава. Белгийските министри се държаха скромно по време на шестмесечното ротационно председателство на ЕС на Белгия през втората половина на 2010 г.
Еврократите в Брюксел съвсем леко усещаха, че живеят в парализирана страна. И въпреки няколкото колебания напоследък пазарите за ценни книжа изглеждаха до голяма степен необезпокоени от гигантския публичен дълг на Белгия от близо 100 процента от БВП. Едва на 23 януари белгийски студенти организираха протестни митинги, за да подканят политиците в страната да действат.
Светът обръща малко внимание на Белгия. Но скоро може да се наложи това внимание да се засили. Докато се проточва кризата, разцепването на Белгия не изглежда толкова немислимо, както преди. Резултатите могат да отидат отвъд фантастичния свят на Тинтин и Магрит* с падащите от небето мъже с бомбета. Парадоксално е това, че бавното разпадане на Белгия - най-проевропейската страна - върви ръка за ръка с неравномерната и все по-дълбока интеграция на ЕС.
Белгия е изправена пред своите най-тежки проблеми точно когато ЕС се бори с най-сериозните предизвикателства към еврото. Един от начините на интерпретиране на разделението в Белгия е като дубликат на подялбата на ЕС на пестеливия “германски” север и зависимия от субсидии “латински” юг.
Финансовите пазари са в готовност да зарежат белгийските ценни книжа при всеки намек за официално разделяне поради несигурността кой ще трябва да плаща дълговете на страната. Но засега еврото осигурява на всички белгийски партии лукса на непримиримост. Без него патовата ситуация може да предизвика пускането в обращение на белгийския франк.
Днешната задънена улица се различава от предишните, в които смятаният от мнозина за сепаратистки Нов фламандски алианс (НФА) стана за пръв път доминираща сила във Фландрия. Оглавяваният от обаятелния биткаджия Барт де Вевер НФА израства именно благодарение на народното недоволство от нечистите и незадоволителни компромиси между по-старите политически групи.
Алиансът иска решителна промяна на пълномощията на Фландрия и не крие много старателно желанието си да види как Белгия “се изпарява” в рамките на Европейския съюз. Председателят на Сената Дани Питер, ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/01/30