02/23/11 22:25
(http://e-vestnik.bg/)

Енергиен глад за Европа след арабските бунтове

Росбалт

В телевизионно обръщение Муамар Кадафи заплаши с жестоки репресии и смълт протестиращите срещу режима. Снимка: от тв екрана

Бунтовните “кланове” обещават да врътнат крана на петролните доставки от Либия, а пазарните цени на “черното злато” уверено вървят нагоре. Либия е сред най-затворените държави в региона и там е най-малкото безсмислено да се приложи излезлият на мода тези месеци метод на “туитър революциите”.

При все че страната заема 17-о място по площ в света (и четвърто в Африка), населението й по официални данни едва надхвърля 6 милиона души. Никой впрочем не знае реалните цифри, тъй като навремето Кадафи премахна входните визи за другите африканци и превърна Либия в огромен разпределителен пункт за нелегални мигранти, запътили се по море към Европа.

Кадафи бе сложен на власт от революцията от 1969 г., макар формално да не заема никакъв пост в официалната властова йерархия. Ще припомним, че дотогава Либия бе сред най-големите износители на петрол и газ.

Потвърдените запаси от газ в страната са към 1,1 - 1,3 трилиона куб. метра. Експерти смятат, че новите методи за геологични проучвания ще увеличат прогнозния им размер на повече от 2 трилиона куб. метра. Според наличните данни, запасите от петрол пък са над 36 милиарда барела. През 70-те години обаче Либия влезе в радикална конфронтация със Запада и срещу нея последователно бяха въвеждани все по-сурови санкции, което рязко намали износа на горива. През този период Кадафи активно подпомагаше всевъзможни въстанически движения в Африка и дори извън пределите й, същевременно плашейки Запада с ядрената си програма.

След американската окупация на Ирак през 2003 г. обаче лидерът на Социалистическата народна либийска арабска джамахирия коренно преразгледа външната си политика. Той обяви, че страната се отказва от разработката на оръжия за масово унищожаване, и допусна там международни експерти, изплати обезщетения на жертвите от няколко големи атентата, организирани според Европа от Либия, и най-важното - започна да сключва нови енергийни и военни договори. Още през октомври 2004 г. например влезе в експлоатация подводният газопровод “Зелен поток” с дължина 520 километра между Либия и Италия (Сицилия), през който всяка година се изнасят 8 милиарда куб. метра втечнен газ.

Колкото до оръжието, западните държави по същото време вдигнаха ембаргото върху доставките му за Либия, макар и не върху всичките. САЩ например оставиха в сила цяла серия ограничения. Русия обаче, напротив, активно се устреми към Либия и сега има опасност да изгуби всичките си инвестиции там.

В тази държава работят и мнозина руски граждани, които вече настояват спешно да бъдат евакуирани. Щом си заминат, на дневен ред ще дойде заплахата, тегнеща над сключените вече договори за доставки на техника и оръжие. Последният бе подписан едва преди година, на 30 януари 2010 г. - ставаше дума за оръжия, включително стрелкови, на стойност близо 1,3 милиарда евро.

Прочее, в момента са застрашени всички мащабни планове и проекти в региона. “Обновената” през 2003 г. джамахирия бе напълно приемлива за Запада, макар за всички да бе ясно, че режимът не може да се нарече “демократичен”, а никак даже и народен с оглед на доста ниския жизнен стандарт. Въпреки това Кадафи по-скоро бе подкрепян и включван в категорията “наши кучи синове”. Поне защото, без да избягва ислямистката риторика подобно на други подчертано “светски” арабски лидери, той успешно си служеше с нея, но същевременно не позволяваше на ислямските радикали да изграждат свои бази в страната му.

Сега обаче режимът на Кадафи може да падне всеки момент. След като стихийните безредици в Бенгази - един от най-големите градове в страната, прераснаха в организирани действия срещу полицията и войските, революцията тръгна из Либия с гигантски крачки.

Свалянето на джамахирията ще бъде свършен факт най-вероятно до ден ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване