(http://e-vestnik.bg/)
Тунис - влиза ли ислямът в политиката?
в. Ню Йорк таймс
Тунизийската революция, която доведе до свалянето на просъществувал десетилетия авторитарен режим, навлиза през последните дни в деликатна нова фаза, свързана с ролята на исляма в политиката. Напрежението се покачи миналата седмица, когато военни хеликоптери и сили за сигурност бяха повикани да извършат необичайна мисия: да защитават публичните домове в столицата Тунис от тълпа фанатици.
Полицаи разпръснаха група хвърлящи камъни протестиращи, които нахлуха в лабиринт от улички със законно разрешени бордеи от двете страни, като крещяха: “Бог е велик!” и “Не на публичните домове в мюсюлманска страна!”.
Пет седмици, след като протести принудиха диктатора - президент Зин ал Абидин бен Али - да напусне страната, тунизийците са въвлечени в ожесточени и шумни дебати за това доколко или даже дали би било добре ислямизмът да получи роля в новото правителство.
Около 98 процента от 10-милионното население на Тунис са мюсюлмани, но либералните социални политики и западният начин на живот в страната разбиват стереотипите на арабския свят. Абортът е законен, полигамията е забранена, а жените често носят бикини по средиземноморските плажове на страната. Вино открито се продава в магазините и се пие по баровете.
Женски организации са разтревожени, че в хаоса след революцията консервативни сили биха могли да откъснат страната от стриктното й придържане към секуларизма.
“Нищо не е необратимо. Ние не искаме да сваляме гарда”, каза бившата ръководителка на тунизийската феминистка организация Асоциация на демократичните жени Хадиджа Шериф. Шериф беше сред хилядите тунизийци, които участваха в събота в шествие в столицата Тунис с искане за разделяне на религията от държавата. Това беше една от най-големите демонстрации след свалянето от власт на Бен Али.
Протестиращите носеха плакати, на които пишеше: “Политиката съсипва религията и религията съсипва политиката.” Те също така скърбяха за убийството на полски свещеник от неизвестни нападатели в петък. Атаката беше осъдена и от главното мюсюлманско политическо движение в страната “Еннахда” (”Възраждане”), което беше забранено при диктатурата на Бен Али, но сега се прегрупира.
В интервюта за тунизийски медии лидерите на “Еннахда” се постараха да възхвалят толерантността и умереността, като се сравниха с ислямските партии, които управляват в Турция и Малайзия. “Знаем, че имаме доста крехка икономика, която е твърде отворена към външния свят до степен на пълна зависимост от него. Нямаме какъвто и да е интерес да отхвърляме всичко днес или утре”, каза генералният секретар на партията Хамади Джебали в интервю за тунизийското сп. “Реалите”.
Партията, която е съюзник на египетските “Мюсюлмански братя”, заявява, че е против налагането на ислямското право в Тунис. Но някои тунизийци продължават да не са убедени в това. Банковата служителка от столицата Тунис Раджа Мансур заяви, че е твърде рано да се каже как би се развило ислямисткото движение. “Не знаем дали ислямистите са реална заплаха или не. Но най-добрата защита е нападението”, каза тя, имайки предвид, че секуларистите би трябвало да отстояват позициите си.
“Еннахда” е едно от малкото организирани движения в силно фрагментирания политически пейзаж на Тунис. Временното правителство, което управлява страната след изгонването на Бен Али, е крехко и слабо, без ясни лидери, изпъкнали при революцията. Единодушието на протестното движение срещу Бен Али през януари, въстанието, което разпали демонстрации в целия арабски свят, оттогава преминава в ежедневни протести на съперничещи си групи.
Много тунизийци смятат това развитие за обезпокоително. “Свободата е велико, велико приключение, но то не е лишено от рискове. Има много неизвестни”, каза писателят и бивш политически затворник Фати бен Хадж Ятия. Една от най-големите демонстрации след бягството на Бен Али се състоя в неделя в столицата Тунис, където няколко хиляди протестиращи се включиха в шествие до седалището на министър-председателя с искане за оставката на временното правителство. Те го ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/02/23