02/24/11 16:20
(http://www.klassa.bg/)

Всеки сам да избира кога да се пенсионира

Йордан Христосков, бивш управител на Националния осигурителен институт (НОИ)

Световната икономическа криза се отрази върху пенсионната система с двойно отрицателен знак и ако в математиката два минуса правят плюс, в икономиката означава два пъти по-лоши резултати. От една страна, намаляват приходи заради намаляването броя на работещите или задържане на доходите, върху които се начисляват вноските. Същевременно се влошава плащането на осигурителни вноски и така приходите в пенсионната система намаляват. В обратната посока, пак със знак минус, са увеличаващите се разходи. Много хора се пенсионират заради невъзможността да работят, включително и тези, които търсят възможности да се пенсионират по нерегламентиран начин за инвалидност, като прибягват и до корупционни практики. Това увеличаване на разходите води и до дефицит в общественото осигуряване. В момента 1,2 млрд. лв. са задълженията към НОИ и ако неплащането на осигуровки се криминализира, тази сума ще бъде драстично по-малка. Това е един от начините да се накарат българските работодатели да плащат коректно осигуровките на своите работници.

Стъпки на ГЕРБ за ограничаване на дефицита в НОИ

Правителството на ГЕРБ направи няколко полезни хода по отношение на свиване на дефицита в НОИ, като постепенно увеличава изискуемия състав за пенсиониране и след това ще започне да увеличава и възрастта, но според мен нямаше достатъчно кураж да ограничи ранното пенсиониране. Там също трябва по-бързо да нараства възрастта за пенсиониране, защото са се променили условията, при които работят работниците. Управляващите нямаха куража да увеличат по-рязко стажа и да поставят някаква минимална възраст за пенсиониране на хората от т.нар. специални ведомства, където отиват доста сериозни разходи за пенсии. Тези хора не би следвало да се пенсионират, а с професионализма си да останат да работят по-дълго в тези системи. Примерно армията не е такава, каквато беше преди години, защото сега се разчита много повече на професионализма и един кадрови военнослужещ би бил много полезен и на възраст над 50 - 55 години. В полицията също са необходими квалифицирани хора. Като че ли в тази област нямаше достатъчно кураж или по-скоро се стигна до компромиси в тристранния диалог.

Има добри и лоши моменти в капиталовото осигуряване

За съжаление кризата влияе негативно и върху частните пенсионни фондове, защото техните активи се обезценяват и хората, които сега искат да получат някаква пенсия от доброволното осигуряване, са в неблагоприятно положение. В капиталовото осигуряване има една възможност - да избереш момента, в който да се пенсионираш, или, ако желаеш, еднократно да изтеглиш парите си. Изходът от този недостатък е въвеждането на мултифондове. В България от 3 години има разработена схема за мултифондове, като в рамките на един фонд да има няколко фонда с различни инвестиционни портфейли.
Мнозина български икономисти с либерални настроения предлагат в тази ситуация да се приложи чилийският модел на пенсионна система. Моето мнение е, че в чилийския опит доброто са индивидуалните сметки и отворените пенсионни фондове, които и ние въведохме в България. Лошото на чилийския модел е, че той е единствената възможност за получаване на пенсии и точно в тази си идеология той се провали. Оказа се, че след 30 години около 60% от гражданите на Чили нямат добри пенсии, защото имат сериозни пропуски в осигуряването си, а и доходността не е такава, каквато се очакваше първоначално. Това наложи предишното правителство на Чили да направи някои корекции, като се въведоха допълнителни социални бонуси за защита на хората и най-вече за жените, тъй като по време на майчинство не правят вноски. Същото е и с младите хора, които работят в сивата икономика, земеделските производители и други самонаети лица. Моделът показа много дефекти, но с корекции и когато се съчетава с публичната система, той е най-добър.
В голяма част от европейските страни има т. нар. отложено пенсиониране. В нашето законодателство е записано, че ако човек отложи пенсионирането си, една година ще му се брои за три. Но покрай кризата много хора не се възползват от това си право и най-вече заради факта, че могат едновременно да получават заплата и пенсия.

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване