(http://e-vestnik.bg/)
Япония посреща трагедията със слаби лидери
Хироко Табучи, Кен Белсън, Норимидзу Ониши
При всичкото евфемистично говорене от страна на официалните лица, които се борят с японската ядрена криза, една стока е в дефицит - информацията. Когато експлозия разтърси един от многото поразени реактори в АЕЦ “Фукушима 1″ в събота, представителите на енергийната компания първоначално предоставиха типично мъгляво и смекчено обяснение. “Силно съскане и бяла пара” бяха засечени край първи реактор, обяви в лаконично съобщение компанията “Токио електрик пауър”, която стопанисва електроцентралата.
Чуждестранните ядрени експерти, японската преса и все по-гневната и неспокойна японска общественост са раздразнени от това, че правителството и компанията не им предоставят ясна и навременна информация за ядрената криза. Изтъквайки противоречащите си съобщения, неясния език и постоянния отказ да се потвърдят най-основни факти, те подозират властите в укриване или преиначаване на жизненоважна информация относно опасностите, които крие опустошената електроцентрала. Звукът и бялата пара от събота се оказаха първият от серия взривове, след които започна отчаяна борба за овладяване на четирите реактора, след като техните охладителни системи бяха разрушени от земетресението и вълните цунами.
През следващите пет дни кризата се задълбочаваше на фона на пресконференции, на които не се даваше конкретна информация, и уклончивите изявления. Следвоенна Япония никога не се е нуждаела повече от силно и активно лидерство, а слабата й управленска система без ясно изразен лидер никога не е била толкова явна. При последвалите бързо едно след друго земетресение, цунами и ядрена криза японските лидери се нуждаят от умения, които не са овладели - сплотяване на хората, бързо взимане на решения и да координират действията си с тромавата бюрократична машина. “Япония никога не е преминавала през подобно изпитание”, смята Такеши Сасаки, политолог от университета “Гакушуин”. “В същото време е налице вакуум в лидерството”.
Политиците разчитат почти изцяло на “Токио електрик пауър”, известна също като ТЕПКО, за информация и им се наложи да съобщават това, което научават от нея, често по неубедителен начин. Показателен е случаят, в който премиерът Наото Кан се скара на ръководството на енергийната компания, че не е информирало правителството за две експлозии в електроцентралата рано сутринта във вторник.
“Какво, по дяволите, се случва?”, запита Кан пред журналисти и се оплака, че е гледал репортажи по телевизията за експлозиите, преди да научи за тях от енергийната компания. Той направи това изказване при откриването на съвместния кризисен център с участието на министри от правителството и директори от ТЕПКО, който той сформира и подчерта, че ще командва.
Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заяви на пресконференция във Виена във вторник, че организацията изпитва затруднения в получаването на навременна информация от Япония за авариралите реактори, което е довело до неточни изявления на агенцията. “Моля, японските колеги да засилят и улеснят допълнително комуникацията”, заяви генералният директор Юкия Амано. Дипломат във Виена, запознат с действията на агенцията, сподели същото усещане. “Толкова е отчайващо да се опитваш да получиш точна информация” от японците, заяви дипломатът, пожелал анонимност, за да не настройва срещу себе си служителите там.
Този непрям стил на изразяване е вкоренен в неконфликтната култура на японците, които избягват да говорят в прав текст за неприятните неща. Доскоро беше обичайна практика да не се съобщава на пациентите, че им е открит рак, за да не се стресират. Дори император Хирохито, когато за първи път прави обръщение към поданиците си, за да обяви капитулацията на Япония във Втората световна война, се изразява премерено, искайки от японците “да понесат непоносимото”.
Съществуват и политически съображения за това. В единствената страна, преживяла нападение с атомна бомба, изострената чувствителност по темата лъчева болест може би мотивира официалните лица да се опитат да потушат ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/03/18