03/21/11 22:40
(http://e-vestnik.bg/)

Ще помогне ли катастрофата на Япония?

в. Вашингтон пост

Работник инспектира пропаднала магистрала край Мито, префектура Ибараки. Снимки: ЕПА/АП/БТА

На 1 септември 1923 Токио е разтърсен от земетресение със сила 7,9 по скалата на Рихтер. Повече от 100.000 души загиват, а около 3 милиона остават бездомни в резултат на Голямото земетресение от Канто. Насъсквани от слухове, че етнически корейци отравят водоизточниците, през следващите дни тълпите убиват хиляди корейци. Японското правителство обявява военно положение, но неспособността на гражданските власти да се справят с катастрофата води до военен преврат.

Седемдесет и една години по-късно, на 17 януари 1995, в Кобе се случва земетресение със сила 6,9. Голямото земетресение от Ханшин убива 6,400 души. Вредите се оценяват на повече от 100 милиарда долара, или 2,9 процента от националния брутен продукт. Подобни са оценките и за последиците от земетресението от миналата седмица в региона Тохоку в северна Япония. Но само за 18 месеца икономическата дейност в Кобе беше достигнала 98 процента от нивото отпреди земетресението. Беше построено ново пристанище, модернизирани бяха много от жилищните комплекси – а пристанищното градче се превърна в образцов екземпляр на съвременното строителство.

Изкусително е да се гледа на различните реакции към подобни трагедии като доказателство за това, че едно по-развито общество реагира по-конструктивно на злополучията. Но простата истина е, че катастрофите много бързо могат да променят една нация – към по-добро или по-лошо.

По кой път ще поеме Япония?

Земетресението от 11 март и последвалите го цунами опустошиха едно общество, което, въпреки цялото си богатство, се намираше в застой. В течение на последните две десетилетия икономическият растеж на Япония възлизаше на анемичния един процент годишно. В политически план страната беше без стабилно ръководство. Либералнодемократичната партия (ЛДП), която беше управлявала почти без прекъсване от края на американската военна окупация след Втората световна война, най-после беше изгубила властта. А новата Демократична партия на Япония (ДПЯ), поела властта през 2009 г., се въртеше в кръг.

В продължение на четири десетилетия след войната Япония беше имала уютничка политика, подкрепяна от стабилна икономика. Слабо населените селски области имаха непропорционално влияние върху националната политика. Правителството финансираше скъпи мостове, водещи наникъде, многомилиардни пристанища за малки рибарски селища и свръхскоростни влакове, движещи се из пасторални селски райони – и по собствени твърдения облече в бетон абсолютно всички речни корита в Япония.

Но през 1990 балонът се пръсна. Относителният дял на населението в работна възраст започна да спада. През 1998 работната сила започна да намалява, а едно десетилетие по-късно същото се случи и с цялостното население на страната. В края на краищата, загрижени от все по-високите разходи по прахоснически проекти, избирателите отнеха властта на ЛДП.

Още преди земетресението и цунамите да разорят региона на Токио на 11 март, страната имаше забавяща се икономика, фискални напрежения и дефлация, а десетилетията на прахосническо харчене бяха натоварили нацията с дълг, повече от два пъти по-голям от цялата икономика. В момента, освен трагедията на човешките жертви, икономическата стойност все още се оценява – и би могла да нарасне в огромна степен, ако щетите от атомните реактори се окажат близки до ония от Чернобил. Но ако възстановяването се проведе удачно, съществува надежда, че от катастрофата ще възникне една напълно нова Япония.

Въпреки неубедителния старт, правителството все още държи няколко карти. Деветдесет и пет процента от японския дълг се притежава от гражданите на страната, а не от чуждестранни хедж-фондове; не е много вероятно, ...

Публикувана на 03/21/11 22:40 http://e-vestnik.bg/11332/shte-pomogne-li-katastrofata-na-yaponiya/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване