03/27/11 18:25
(http://www.klassa.bg/)

Проф. Пол Уайт, вицеканцлер на университета „Шефилд“: Британски преподаватели ще обучават студенти в България

- Проф. Уайт, разкажете повече за университета в Шефилд. Има ли много български студенти, които се обучават в него?
- Университетът в Шефилд стои много високо в класациите. Ние сме в Топ 10 на университетите във Великобритания. Според Шанхайския индекс, който се публикува в Китай и е основният международен индекс за класации на университети, ние сме в първия 1% на световните университети. Университетът привлича студенти от всички места на света. Обучаващите се в него са от 137 различни държави, имаме персонал от 87 страни. Университетът има шест факултета. Пет във Шефилд и един в Гърция. В момента българските студенти в Шефилд, Англия, са 69.

- Университетът предлага ли стипендии, за които могат да кандидатстват български студенти?
- Имаме стипендии, които се разпределят в зависимост от различни критерии за постижения на студентите. Те не се асоциират с различни държави, а се дават за определени предмети или за отличили се студенти. Повечето от стипендиите ни са за следдипломна работа като например магистърски и докторски програми. Системата във Великобритания ще се промени през 2012 г. и детайлите по нея не са уточнени още. Затова ще бъде трудно да дам информация за такси и за стипендии от следващата година.

- „Шефилд“ има програми и с български университети. Разкажете повече за тях.
- В България имаме програми с Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), които са специализирани в областта на мениджмънта, счетоводството, информационните технологии. Това са специалности, които много студенти искат да имат, защото в сегашната икономика е много важно да имат такива умения. Затова развиваме тези програми както на бакалавърска, така и в магистърска степен. Четири от програмите са в бакалавърско ниво и три са на магистърско ниво. За бакалавърските програми студентите ще плащат 4900 евро, 5600 евро ще бъде таксата за магистратурите. Студентите тук ще имат възможност за получат някои финансови облекчения и стипендии, които ще се отпускат по различни критерии. В момента само с ВУЗФ имаме развити програми. С други университети в България осъществяваме само изследователски проекти, като например програмата ни с Техническия университет в София за употребата на енергия.

- Всички преподаватели ли, които обучават студентите по международните програми, ще бъдат от „Шефилд“?
- Не, в програмите ще има и български преподаватели, които ще бъдат обучавани предварително от университета в Шефилд да водят програмите. Те трябва да покриват нашите критерии и стандарти, за да могат да обучават студентите в България. Преподавателите, които ще преминат през обучението, трябва да бъдат одобрени от международния факултет на „Шефилд“. Трябва да отбележим обаче, че основната част от обучението ще бъде от преподаватели от нашия университет.

- Разкажете повече за възможностите, които предлагате след завършването на университета.
- Във Великобритания имаме много близки връзки с различни големи компании, като например „Ролс-Ройс“. Имаме български студенти, които учат инженерство, и са насочени към тази компания за придобиване на стаж. Много студенти учат т.нар. социални науки като журналистика, икономика, мениджмънт. За тях имаме много близка връзка с някои от най-големите банки в страната, както и с основните международни медии във Великобритания.

- Световната финансова криза повлия ли върху английските университети да намалят парите си за научни изследвания?
- Силните университети, от които сме и ние, не са се почувствали повлияни от кризата. Финансиращите научни изследвания институции насочиха своето финансиране към най-добрите институции. Така че доходът ни за изследвания по време на кризата остана стабилен през финансовата криза.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване