03/30/11 18:50
(http://www.klassa.bg/)

Държавен фонд обединява парите за енергийна ефективност

Работи се по създаване на държавен фонд, който да обедини всички финансови ресурси на програмите за енергийна ефективност, съобщи вчера министърът по управление на еврофондовете Томислав Дончев, цитиран от БТА. Във Варна той взе участие в Международната работна среща, организирана в рамките на проект „Българо-норвежко партньорство в областта на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници за намаляване на вредните газове в публичния сектор на Черноморските общини“.
По думите му на следващото заседание на Министерския съвет ще се обсъжда промяна в основния документ, който регламентира разпределението на европейските пари. Нужно е изготвянето на модел за национална жилищна политика, който да стимулира хората да санират сградите си чрез промяна на данъците и таксите, каза Дончев. „Това обаче няма как да стане без банковия сектор и достъп до евтин кредитен ресурс“, коментира министърът.
През 2010 година само по оперативните програми са платени 1,1 млрд. лева, които заедно със средствата по ИСПА, Шенген и Програмата за развитие на селските райони, надвишават 2 млрд. лева.
Около 11% са усвоените средства от еврофондовете в страната, което се равнява на 1,7 млрд. лева, каза Томислав Дончев. Той опроверга обвиненията на БСП, че размерът на тези средства е само 6% до декември миналата година. Дончев коментира, че е време някой да си научи урока и да започне да прави разлика между сертификати и плащания. Министърът поясни, че има огромна разлика между парите, които са платени тук, в България, и парите, които са поискани за възстановяване от Европейската комисия. Периодът, който минава до искането за възстановяване на средствата, понякога достига осем месеца.
От отчета се вижда, че по този показател страната ни е нетен бенефициент, а не нетен донор в ЕС, заяви Дончев. Само пет са общините, които нямат договори или плащания по различните европрограми.
Дончев заяви, че съфинансирането от страна на общините по европроекти не ощетява бюджетите им, а гарантира ангажираност на местните власти. Те преценяват по-внимателно в кои обект да се включи инвестицията и какъв да е нейният обем. Съфинансирането се използва в атрактивните проекти, където има изключително голям интерес от страна на местните власти. Пример са мерките, свързани с туристическа инфраструктура, където броят на предложенията е в пъти по-голям, отколкото обема на наличното финансиране. Министърът коментира, че Варненска област е на едно от първите места по усвояемост, като договорените средства са за 171 млн. лева, а са платени 61 млн. лв.
1,187 млрд. лв. са необходими за санирането на общинските и държавните сгради у нас. Сумата трябва да покрие разходите за енергийна ефективност на общо 6450 постройки. Повече от 2/3 от тях са общински, заяви пред форума Кольо Колев, изпълнителен директор на Агенцията за енергийна ефективност у нас.
На следващото заседание на Министерския съвет ще бъде променен документът, който регулира разпределението на европейските пари, каза още Дончев. Ще се обърне специално внимание на възможността за обжалване на резултата на оценителната комисия, когато той е неудовлетворителен. Другата седмица се очаква да бъде внесен за междуведомствено съгласуване и Законът за обществени поръчки, каза още Дончев. Той допълни, че са направени множество подобрения по него, които също биха допринесли за по-бързи процедури.
Министърът посочи, че по въпроса със злоупотребите е по-важно как реагира държавата, а не дали са отчетени, защото нередности има във всяка държава - членка на ЕС. Дончев заяви, че България има добра контролна система, при чиято работа се установява, че не всички констатирани нарушения са злоупотреби. Той допълни, че напоследък преобладават случаите, когато има нередности, които се дължат на неопитност или на лоши практики.


Намалява потреблението на електроенергия

През миналата година електропотреблението у нас е намаляло с 1,6%, е записано в доклад до правителството, изготвен от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. В документа е отчетено, че за година с 67% се е увеличило производството на ток от възобновяеми енергийни източници. През 2010 г. добитият екоток е с 21% повече от очакваното. Това количество отговаря на 15 на сто дял от енергията за брутното крайно потребление. Националната цел е преизпълнена с 4%, обясняват от МИЕТ. Според изискванията на ЕК 16% от енергията у нас трябва да идва от възобновяеми енергийни източници до 2020 г. Значителна част от тока е бил произведен от големите ВЕЦ-ове, които са с 1918,9 мвт мощност.
Докладът на енергийното ведомство сочи, че в последните години се изграждат предимно малки водни централи с капацитет под 5 мвт. През 2010 г. тяхната мощност е станала 241 мвт, или с 12,6% повече в сравнение с предходната година. Инсталираните вятърни централи са достигнали 465 мвт, което е с 38,4% повече от 2009 г. Общата мощност на слънчевите паркове пък е достигнала 21,4 мвт, което е увеличение с 4 пъти спрямо 2009 г. В експлоатация са пуснати и две малки когенерационни централи на биогаз с обща мощност 3,5 мвт.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване