(http://e-vestnik.bg/)
“Радиационен расизъм” се заражда в Япония
Заедно с кризата с ядрената централа Фукушима 1 идват и предубежденията към евакуираните хора около централата. Те са връщани от лечебните заведения и от временните убежища заради опасения, че са заразени с радиация и че заразата може да се предаде чрез техните дрехи и обувки, пише в. “Дейли телеграф”. Болниците и временните убежища искат евакуираните да представят удостоверения, че не са били изложени на радиация, преди да бъдат приети, допълва вестникът.
Изданието посочва пример с 8-годишната Такаюки Окамура, на която било отказано лечение за кожен обрив в град Фукушима. Там тя и семейството й се настанили във временен лагер, след като напуснали разрушения си дом в град Минамисома, на 18 километра от централата Фукушима 1. “За нас и без друго е голям шок, че живеем в убежище, но отказът на болницата да приеме за лечение детето ни беше още по-голям удар”, разказват родителите на момиченцето.
Медицински експерти осъждат подобни крайни мерки. Според тях, ако има съмнения, че някой е заразен с радиация, заплахата може да се отстрани, като неговите дрехи бъдат свалени, преди той да влезе в болницата или във временното убежище. Предубежденията срещу хората, които са живели край Фукушима 1, възцаряват спомена за отношението към оцелелите от атомните бомбардировки в Хирошима и Нагасаки, които не са можели да наемат жилища, да си намерят работа или брачни партньори, отбелязва британският вестник.
В друга статия “Дейли телеграф” пише, че ядрената криза се е отразила на бизнеса със суши и е изхвърлила това ястие от менюто на чуждите клиенти. Все повече поръчки за японско суши се анулират в чужбина заради опасения, че в него може да има следи от радиация. Пред британския в. “Индипендънт” Пади Рийган, преподавател по ядрена физика в университета Съри, посочва, че радиационните нива в Япония не са толкова ужасяващи, колкото изглеждат в информациите за сиверти и бекерели.
Рийган припомня, че сивертът е мерна единица за дозата радиационно облъчване и дава оценка за евентуалните биологични увреждания, които определено ниво на радиацията може да причини. Бекерелът се отнася за количеството на наличната радиация. Експертът допълва, че здравият човек има радиоактивност от десетки хиляди бекерела на секунда. Информациите, че някои от ликвидаторите на Фукушима 1 са били изложени на доза радиационно облъчване от 200 милисиверта означава, че рискът от ракови заболявания за тях се е повишил с 1 процент.
“Радиацията е опасна в големи количества, в това няма съмнение. Но повечето данни за нивата на радиацията в Токио и на други места показват, че те ще имат почти същия ефект като този човек да изяде банан”, заключава преподавателят. В. “Ню Йорк таймс” пише, че работниците, опитващи се да спасят Фукушима 1, започват да дават интервюта, да публикуват информации в блогове и да пращат имейли, в които хвърлят светлина върху случващото се в повредената централа.
Операторът на централата ТЕПКО при нормални обстоятелства не допуска неговите работници да си развързват езиците. Сега работниците се опасяват, че техните разкази за състоянието на централата могат да бъдат цензурирани от компанията, допълва вестникът.
По БТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/04/01