(http://e-vestnik.bg/)
Когато полицейската държава остане без полиция
Асошиейтед прес
Допреди едва три месеца полицейска държава, днес, след свалянето на Хосни Мубарак от президентския пост, Египет регистрира 200 процента ръст на престъпността. Начело в списъка са убийствата, придружените с насилие кражби и отвличанията, казват служители по сигурността.
В много отношения тази страна с над 80 милиона души население се превърна в свободна територия за престъпниците, които вилнеят, възползвайки се от отслабената полиция и политическа несигурност. Бумът в престъпността накара някои да изпитат носталгия по времето на Мубарак, когато до голяма степен корумпираните, а сега дискредитирани полицейски сили прибягваха до мъчения, сплашване и изнудване, за да удържат престъпността.
Развихрянето на престъпността е част от цялостната обстановка на страх и несигурност, завладяла Египет след епохата “Мубарак”. Младежките групи, които участваха в организирането на бунта, се опасяват, че генералите, поели управлението от Мубарак, не са склонни да разрушат завещаното от бившия президент. Те са разочаровани от липсата на реални действия пет месеца преди парламентарните избори.
Икономиката бе тежко засегната от бунтовете. Стачките, демонстрациите и седящите протести в името на по-добро заплащане и условия на труд вредят на производителността и заедно с нестабилното състояние на сигурността плашат и отблъскват чуждестранните туристи. Свалянето на Мубарак даде възможност също на войнствени ислямистки групировки да действат открито, подхранвайки напрежението в отношенията с християнското малцинство и умерените мюсюлмани в страната.
Трайният вакуум в сигурността в Египет е продукт на низ от събития, възникнали след 18-дневния бунт, с който на 11 февруари бе свален режимът на Мубарак. Три дни след началото на вълненията полицията се изтегли от улиците при все още неизяснени обстоятелства след кървавите стълкновения с протестиращите в Кайро и много други райони на страната.
В същия ден, 28 февруари, портите на няколко затвора изведнъж мистериозно се отвориха и хиляди престъпници се втурнаха на свобода. По същото време десетки полицейски участъци из страната бяха щурмувани и опожарени, стотици задържани в арестите заподозрени бяха освободени, а огнестрелното оръжие на участъците беше откраднато.
Миналия месец новият министър на вътрешните работи Мансур ел Есауи разформирова ненавистната на населението Агенция за държавна сигурност, каквото бе и eдно от ключовите искания на младежките групи, стоящи зад бунта. Агенцията беше обвинявана в най-тежки посегателства върху човешките права по време на 29-годишното управление на Мубарак. Само че времето, нужно за замяната на агенцията с друга институция, предоставя на престъпниците сгоден случай да действат.
Египетската полиция бе мразена от обществото заради прекомерната употреба на сила и бе прогонена от улиците по време на бунта от 25 януари-11 февруари. Сега тя се завръща, но е по-малобройна, по-скромна в прилагането на закона - особено при пътните нарушения - и се въздържа от конфронтация. При тази полицейска мекушавост паркирането в два и дори три реда на платното за движение стана нещо обичайно по и без това задръстените улици на Кайро.
С падането на нощта полицията в повечето райони на разрастваща се метрополия с около 18 милиона жители изчезва, оставяйки неопитни доброволци да регулират движението. “Самочувствието и духът на полицията са много понижени”, призна на пресконференция вчера генерал-майор Мохсен Мурад - директор на обществената сигурност към вътрешното министерство. “Психологическото състояние на мнозина служители е лошо, оръжието им бе откраднато, а участъците - опожарени”, допълва той.
Безсилието на полицията стана видно в събота, когато хиляди футболни запалянковци нахлуха на терена преди края на мач от Африканския шампионат между местния клуб “Замалек” и туниския “Клоб африкен”. Неколкостотин полицаи, разположени на Международния стадион в Кайро, не успяха да спрат инвазията. При слабото полицейско присъствие в Кайро в неделя сутринта маскирани въоръжени нападатели с два автомобила отвлякоха дъщерята на племенник на Ануар Садат - бивш президент, убит през 1981 г., докато я карали на училище в престижното ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/04/05