04/13/11 18:21
(http://www.klassa.bg/)
(http://www.klassa.bg/)
Обжалвания и липса на капацитет бавят общинските проекти
Общините все още нямат достатъчен капацитет, за да оценят най-подходящите и ефективни технологии в проектите за ВЕИ, за технологиите при управление на водите и отпадъците, съобщи изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова. На международния форум Save the planet от 13 до 15 април тя каза, че местните власти често биват подвеждани от предлаганите най-ниски еднократни разходи по даден проект или технология, но без да се отчитат оперативните разходи.„Общините се заблуждават от компании и консултанти, които промотират само една-единствена технология“, коментира за „Класа“ Малина Крумова, шеф на дирекцията по управление на програма „Околна среда“.
Най-големите проблеми са свързани с решението на самите общини къде да се направят депата, тъй като транспортните разходи на някои от общините се увеличават, а това води до по-високи такси за гражданите. Забавянето е свързано и с процедурите по отчуждаване, по смяна предназначението на земите, които попадат в горски фонд или са земеделски земи. Често се обжалват процедурите по оценка за въздействието върху околната среда и подробните устройствени планове. Тези процедури бавят проектите с месеци. Единствено по 3-4 проекта засега няма обжалване.
Повечето хора не правят разлика между старите сметища и новите депа, каза Крумова. В Самоков например хората са против новото депо, защото смятат, че е възможно и то да се самозапалва.
До момента само Ботевград вече е започнал изпълнението на регионалното депо. 22 работят, а други 22 трябва тепърва да се изграждат. В Европа депонирането е стар модел, а България тепърва изгражда базисната инфраструктура.
Базисната инфраструктура е проблем и за инвеститорите във възобновяеми енергийни източници. У нас е много ниско нивото на корпоративно управление, компаниите не информират хората за политиките си в околната среда и не са прозрачни, посочиха от Европейския форум за устойчиви инвестиции във Франция. Опасенията за корупция, несигурните очаквания на компаниите и неясната законова рамка правят развитието на сектора нестабилно. На изложението бяха представени най-вече технологии за соларни инсталации. Някои от компаниите твърдят, че кризата се е отразила много сериозно на бизнеса, като само в Германия се предвижда ръст. Затова страни като Чехия търсят възможности за предлагане на тези услуги в България. Японска консултантска компания също планира проекти за мощности от 300 мвт у нас.
Прочети цялата новина
Публикувана на 04/13/11 18:21 http://www.klassa.bg/News/Read/article/165495_%D0%9E%D0%B1%D0%B6%D0%B0%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F+%D0%B8+%D0%BB%D0%B8%D0%BF%D1%81%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%82+%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D1%8F%D1%82+%D0%BE%D0%B
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/04/13