(http://www.klassa.bg/)
Първа копка на най-екологичното училище в Централна и Източна Европа
Посланикът на САЩ Джеймс Уорлик, шарже д-афер на Великобритания г-жа Катрин Барбър, заедно с г-жа Сюзън Сътън, Председател на Борда на Директорите на ААУ, Главеният Секретар на Министерство на Околната Среда и Водите г-жа Климентина Денева, Председателя на комисията по Международни отношения и Евроинтеграция на КАБ, г-н Николас Гълъбов, Изпълнителният Директор на Райфайзен банк, г-н Момчил Андреев, кмета на Панчарево г-н Светослав Митрев и директора на училището, г-н Джеймс Лийхи поздравиха учениците и направиха първата копка на новото екологично училище.ААУ ще инвестира над 12 милиона лева в новото училище. 75 процента от финансирането е под формата на дългосрочен заем от Райфайзенбанк - България. Новата сграда ще разполага с 9300 кв. м. разгъната площ и ще бъде предназначена за учениците от среден и горен курс. С разширението си ААУ ще предлага обучение за около 550 ученици.
Новото съоръжение е предварително регистрирано в LEED ®. Програмата LEED сертифицира зелени сгради по цял свят. Нейните стандарти са създадени от Съвета за Зелено строителство в САЩ (USGBC) и са приети като най-добрите в областта.
По време на строителния процес, чрез иновативните и природо съобразни дейности, ААУ ще намали отпадъците от строителните работи с 50 процента.
Новото училище ще произвежда електроенергия чрез фотоволтаични панели, ще използва слънчева енергия за затопляне на водата, ще филтрира отпадните води, а пречистената вода ще се използва за напоителни цели. Ще бъде изградена и специална стая за рециклиране и други екологични проекти на учениците.
Покривът на сградата ще е от естествена трева. По този начин училището ще подобри изолацията и ще намали топлинния ефект върху сградата през лятото. Специален акустичен дизайн на класните стаи и коридорите ще намали шума до минимум, за да се улесни концентрацията на учениците. В класните стаи ще се използва предимно дневна светлина. Светлинни сензори ще измерват осветеността и ще включват или изключват осветлението при необходимост. Ще има и сензори за измерване на интензитета на въглеродния двуокис и при определени нива на СО2 прозорците ще се отварят автоматично за да предоставят допълнително чист въздух. Стелажи за велосипеди в близост до съблекалните ще насърчават и учениците и персонала да идват на училище и работа с колело.
Любопитен архитектурен акцент ще бъде откритият амфитеатър, на който ще се провеждат различни училищни събития и мероприятия.
През декември 2006 г. настоящата сграда на ААУ е наградена от строителния бранш като „Най-екологична сграда на годината”. През януари 2009 г. ААУ печели специалната награда за социална отговорност от Форума на Бизнес Лидерите в България. Училището получава престижното признание за своя значителен принос в образованието, като предоставя пълни стипендии за обучение на талантливи български деца, идващи от семейства с ограничени финансови възможности, за успешните дългогодишните екологични и социални проекти на учениците си, умело интегрирани в редовната учебна програма, и добрата си социална политика.
През пролетта на 2009 г. ААУ е признато и от Министъра на Околната Среда и Водите в България Джевджет Чакъров и получава специалната награда „Екоиноватор” на вестник "Капитал".
През 2010 г. Българската камара на архитектите признава Англо-Aмериканското училище в София като най-устойчивата сграда в България. ААУ е поканено от камарата и представлява достойно България на европейското изложение за най-устойчиви сгради в Брюксел.
Академичната програма на училището е структурирана и развита въз основа на най-добрите образователни и педагогични практики във Великобритания и САЩ. AAУ има лиценз от международната IBO организация както и официална акредитация от Съвета на Международните Училища (CIS) във Великобритания и Асоциация Ню Ингланд (NEASC) за училища и колежи в САЩ. Преподавателите на училището са предимно от Великобритания, САЩ, Канада, Австралия, Венецуела, Словакия, Франция както и от България. Всяка година учителите посещават международни професионални конференции и семинари и усвояват най-новите преподавателски методи в областта на средното образование. От друга страна, AAУ традиционно кани чуждестранни лектори, които допълнително обогатяват знанията на преподавателския екип и съответно подобряват качеството на образованието.
В дългосрочна перспектива Англо-Aмериканското училище ще продължи да съчетава грижата за околната среда и социалната отговорност с редовните учебни занятия. Училищният мениджмънт е уверен, че чрез екологични и социални проекти успешно ще възпита нова култура на глобално споделяни ценности и гражданска отговорност у подрастващите си ученици.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/04/14