(http://e-vestnik.bg/)
България с частична свобода на медиите, слиза надолу в класацията на “Фрийдъм хаус”
България отново не е включена в категорията на държави със свободни медии в годишната класация на базираната в САЩ неправителствена организация “Фрийдъм хаус”. Страната пада с едно място надолу в оценките за свобода на медиите.
В миналогодишния доклад България беше 76-а сред 196 оценени държави, тази година е 77-а. България споделя тази позиция с Източен Тимор и Индия, класирайки се малко по-надолу от Сърбия, Бенин и Намибия, но с едно място по-напред от Черна гора, Монголия и Ботсвана.
И тази година България е с около нула точки подобрение и запазва статуса си на страна с частично свободни медии. Класацията на авторитетната международна организация бе оповестена в понеделник. Всички държави на Балканите без Гърция са поставени в графата “частично свободни медии”.
Румъния заема 87-о място, Македония е 96-а, а Турция е на 112-о място.
За България специално се казва: “Въпреки конституционните гаранции за свобода на медиите тя е отровена от политически контрол, манипулиране на рекламите - особено на местно и регионално ниво, и натиск от правителството, частните собственици и престъпните организации. Според ЕС са се увеличили присъдите за клевета и рискът от преследване е довел до автоцензура сред журналистите.
Има трудности с достъпа до информация, а заради законови несъвършенства продължава контролът на властта над държавните медии. Заради организираната престъпност и атмосферата на безнаказаност, подсилвана от слабото правосъдие, продължават насилието и тормозът над журналисти. При печатните издания холдингът ВАЦ е установил почти монополно положение в тиражите и приходите от реклама. Заради бизнес интереси на собствениците на медии журналистите се въздържат от разследване или коментиране на определени проблеми на държавата. Поради ниското ниво на абонамент рекламата - и специално тази от държавни ведомства - е единственият сериозен източник на доход.”
Сред 29 държави в региона Централна и Източна Европа и бившия Съветски съюз България заема 10-а позиция. Първите 8 страни в списъка (Вишеградската четворка и други четири) са със статут “свободни”.
Две източноевропейски страни - Унгария и Украйна, са сред тези, които са претърпели най-значително намаляване на медийната свобода. В групата “Централна и Източна Европа и бившият Съветски съюз” се намират три от 10-те страни с най-несвободни медии в света - Беларус, Туркменистан и Узбекистан. България вече десетилетие на практика стои на едно място в класацията, коментира радио “Дойче веле”.
Медиите в по-новите демокрации според американската организация са се оказали уязвими на натиск, идващ както от политически лидери, решени да заглушават критиците си, така и от мощни бизнес интереси, наркотрафиканти, въоръжени бунтовници и терористи. Това е особено видимо в страни като Украйна, Турция, Ирак и Йемен.
Едва 17% от човечеството живее в страни със свобода на пресата, твърди докладът на “Фрийдъм хаус” по повод Международния ден за свобода на медиите - 3 май. В несвободни държави живеят 45% от световното население. Най-зле е положението в Северна Корея, Туркменистан, Бирма, Куба и Либия.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/05/02