07/18/11 17:29
(http://www.klassa.bg/)

Фед очаква по-висок ръст заради износа

Денис Морисън, новият главен изпълнителен директор на Campbell Soup Co., излезе със стратегически план, след като най-големият производител на супи в света не успя да привлече прогнозирания брой клиенти. Ключова цел сега са по-високите продажби в чужбина. „Трябва ни нова стратегия за разширяване на присъствието и подобряване на растежа на международните пазари, заяви Морисън на 12 юли. Появата на стабилна средна класа в големи развиващи се страни като Китай и Индия предлага изумителен шанс за растеж.“ Морисън, която е главен оперативен директор, а от 1 август ще стане главен изпълнителен директор на Campbell Soup, съобщи, че компанията „е съставила кратък списък от приоритетни пазари, главно в Азия и Латинска Америка“.
Скокът в глобалното търсене на американски продукти не убягна на хората във Фед, включително на председателя Бен Бернанке и президента на нюйоркския клон Уилям Дъдли. С него двамата обосноваха прогнозите си за икономическо подобрение през второто полугодие. Докато ръстът на заетостта отслабва, а потребителското доверие се влошава, износът се качва вече две години и е заемал рекордните 13,4% от БВП през първото тримесечие, сравнено с десетгодишно дъно от 9,2% през второто тримесечие на 2003 г., по данни на Бюрото за икономически анализи.
Американският експорт достигна безпрецедентните $175,8 млрд. през април при $174,9 млрд. през май по данни на министерството на търговията от миналата седмица. Deere, най-големият производител на селскостопанска техника в света, заяви, че продажбите на трактори и машини за фермерите в Бразилия растат, подпомагани от високите цени на суровините.
Стивън Стенли от Pierpont Securities прогнозира, че износът ще продължи да се качва с темп от 5-7% през 2011 г. при икономически ръст от 4%. Потребителските разходи са били 71,1% от БВП през първото тримесечие.
Свободната парична политика на Фед допринесе за по-високо чуждестранно търсене на американски стоки. Откакто на 27 август 2010 г. Бернанке намекна, че централната банка може да започне ново закупуване на активи, доларът поевтиня с около 9% спрямо кошница от паричните единици на шест основни търговски партньора на САЩ според Dollar Index на IntercontinentalExchange.
Германия, Китай и Бразилия се оплакаха, че САЩ вредят на икономиките им чрез приключилата миналия месец програма за закупуване на облигации с капацитет $600 млрд. В реч от 7 юни Дъдли призна, че „е възможно“ инициативата на Фед „да оказва натиск за покачване на някои“ валути в развиващия се свят, но добави, че Фед е „решен да държи инфлацията под контрол и да съхрани покупателната способност на долара“.
Скокът на износа „е сред основните фактори за възстановяването от последните две години, казва Дийн Маки от Barclays Capital в Ню Йорк. Сравнително слабият долар и силният растеж в чужбина, особено на новите пазари, подсказва, че подобрението на износа ще се запази и в следващите тримесечия.“
Производителят на обувки Wolverine World Wide отчете двуцифрен ръст на приходите във „всеки от големите географски региона“ през второто тримесечие, казва Блейк Крюгер, главен изпълнителен директор.
Търговията ще осигури „сериозен тласък“ на БВП, се казва в доклад на UBS Securities LLC от 12 юли. UBS предвижда, че нетният износ ще покачи растежа през второто тримесечие с 1,5% при първоначална прогноза за 0,4%.
Миналата седмица Бернанке заяви пред Комисията по финансовите услуги към Камарата на представителите, че износът и бизнес инвестициите в оборудване и софтуер са „два източника на добри новини за възстановяването“. И увери, че централната банка е готова на допълнителни мерки, ако се появят признаци за забавяне на ръста.
Не всички икономисти обаче са впечатлени от данните за износа. Macroeconomic Advisers понижи оценката си за ръста на БВП през второто тримесечие с 0,4% заради разочароващия нетен износ. Консултантите изчисляват, че икономиката се е разраснала с 1,4% миналото тримесечие след 1,9% за периода януари-март. Търговският дефицит на САЩ се увеличи с 15% през май на $50,2 млрд. (връх за последните близо 3 години) след скок в цената на внасяния суров петрол. Търговията ще „повиши значително“ БВП, заявиха икономисти от UBS Securities в доклад от 12 юли, като повишиха прогнозата си за приноса на търговията. Сега UBS прогнозира, че нетният износ ще повиши ръста през второто тримесечие с 1,5%, докато предишната прогноза беше за ръст от 0,4%.
„Търговията все още е нестабилна“, предупреждава Дрю Матюс от UBS в Стамфорд. Според него Фед трябва да се концентрира върху перспективите за инфлацията, които доста се влошиха, и върху вътрешното търсене.
На заседание на 21-22 юни Федералният комитет за отворените пазари (FOMC) понижи прогнозата си за ръста тази година, но официалните данни от 8 юли показаха, че работодателите са открили едва 18 000 работни места миналия месец – най-малко от септември насам. „Въпреки това членовете на FOMC смятат, че темпът на ръст ще се ускори в следващите тримесечия и безработицата ще започне постепенно да се понижава“, съобщи комитетът. Макар безработицата да скочи от 9,1% през май на 9,2% през юни, тя е под рекордните 10,1% от октомври 2009 г.
Членовете на FOMC обаче са разделени по въпроса, дали ще са необходими допълнителни парични стимули и дали икономическите условия може да доведат до прекратяване на политиката за преодоляване на кризата „по-скоро от очакваното“. През юни Фед приключи програмата за закупуване на облигации на стойност $600 млрд. и повтори обещанието, че ще запази рекордно ниските основни лихви „за по-дълъг период“. Политиците понижиха целта за лихвите по федералните фондове, които банките си начисляват взаимно за спешни заеми, до 0-0,25% през декември 2008 г.
На 10 юни Дъдли заяви, че „високото“ търсене на американски стоки в чужбина и най-вече в Азия е сред „причините да очакваме, че икономиката ще продължи напред“. Годишният ръст се забави до 1,9% през първото тримсечие спрямо 3,1% през тримесечието от октомври до декември 2010 г.
Автомобилните, космическите, фармацевтичните и суровинните компании са облагодетелствани от глобализацията, заяви и президентът на Фед в Ричмънд Джефри Лакър. Международните продажби са сред малкото добре представили се ниши през второто тримесечие на Sanderson Farms, която превозва пилета до страни като Русия, Мексико и Китай. Търсенето на хранителни услуги отслабна, тъй като високата безработица опразни ресторантите, заяви главният изпълнителен директор Джо Сандерсън на 17 май, седмица преди компанията да оповести нетна загуба от $16,3 млн. Но добави: „Въпреки това наблюдаваме подобрение на износния пазар всеки месец от януари насам.“
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване