(http://e-vestnik.bg/)
Клането в Осло и ролята на крайнодесните
Нападенията в Осло и на остров Ютьоя в петък накараха хората да погледнат с нови очи на крайнодесните екстремисти не само в Норвегия, но и в цяла Европа, където съпротивата срещу имиграцията на мюсюлманите, глобализацията, мощта на ЕС и стремежа за установяване на мултикултурно общество доказа, че може да бъде мощна политическа сила, а в някои случаи и да подтиква към насилие.
Успехът на популистките партии, апелиращи към чувството за загубена национална идентичност, извади критичното отношение към малцинствата, имигрантите и в частност към мюсюлманите извън бирариите и форумите в интернет и го превърна в преобладаваща политическа тема. И докато самите партии по принцип не подстрекават към насилие, някои експерти твърдят, че климатът на ненавист в политическата риторика е насърчил проявите на насилие на отделни лица.
“Не съм изненадан, че такива неща като бомбения атентат в Норвегия се случват, защото винаги има хора, които си мислят, че са необходими по-радикални методи”, казва Йорг Форбриг, анализатор от германския фонд Маршал в Берлин, който изследва проблемите с крайната десница в Европа. “Това буквално може да се случи на много други места и зад тези неща стои широк спектър от проблеми”, допълва експертът.
Миналия ноември швед беше арестуван в южния шведски град Малмьо във връзка с повече от десетина неразгадани случая на стрелба по имигранти, в това число и едно убийство. Тези стрелби, девет от които станаха в интервала юни-октомври 2010 г., изглежда бяха дело на самотен стрелец. В по-широк план, в Швеция обаче крайнодясната партия Шведски демократи постигна нов успех и влезе в парламента за първи път, след като спечели 5.7 процента от гласовете на избирателите на парламентарния вот през септември м.г.
Бомбеният атентат и стрелбата в Норвегия подействаха като сигнал за събуждане за силите за сигурност в Европа и САЩ, които през последните години бяха насочили до такава степен вниманието си върху ислямисткия тероризъм, че може би подцениха заплахата на местните радикали, включително и на онези, притеснени от влиянието на исляма.
В САЩ кървавите атентати в Норвегия съживиха спомените за бомбения атентат в Оклахома сити през 1995 г., когато крайнодесният екстремист Тимъти Джей Маквей използва взривно устройство на базата на изкуствен тор, за да взриви сграда на федералното правителство, убивайки 168 души. Този терористичен акт после беше засенчен от атентатите от 11 септември 2001 г.
Анализаторът Форбриг припомня, че изолирани крайнодесни групировки в Европа са били във възход и после са залезли между 60-те и 90-те години. Но през последните години табуто, наложено след Втората световна война върху крайнодясната риторика, до голяма степен падна дори сред някои влиятелни политически партии. Комбинацията от нарастваща миграция отвън и от неограниченото до голяма степен движение на хора в разширения ЕС, като например на преследваното ромско малцинство, спомогна за съживяването на национализма, а понякога и на чистия шовинизъм.
Подобни групи започнаха да печелят популярност от Унгария до Италия, но този феномен е особено ясно изразен в северните европейски страни, които дълго време имаха либерални имиграционни политики. Прииждането на бежанци, на хора, търсещи политическо убежище и на икономически мигранти, много от които мюсюлмани, породи сериозни враждебни реакции в страни като Дания, където датската Народна партия има 25 места в 179-местния парламент, и в Холандия където Партията на свободата на Геерт Вилдерс спечели 15,5 процента от гласовете на избирателите на парламентарните избори през 2010 г.
Вилдерс стана известен с това, че сравни Корана, свещената книга на мюсюлманите, с “Моята борба” на Адолф Хитлер. И датската, и холандската крайнодесни партии подкрепят крехки правителства на малцинството, макар и да не участват пряко в кабинетите, но полека-лека започват да се приемат от ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/07/25