(http://e-vestnik.bg/)
Лицето на кризата - от Аржентина 2001 до Гърция 2011
Ройтерс
Протестиращи пред държавните институции; Международният валутен фонд (МВФ) предупреждава да се намалят разходите; хора в костюми, опитващи се да избегнат тълпата; страх от паническо теглене на пари от банките; призракът на фалита; валутата е фиксирана към валутата на много по-силна икономика. Дали това е “Гърция 2011″ или “Аржентина 2001″?
“Que se vayan todos” (всички да се махат) бе лозунгът на протестиращите, които принудиха аржентинския президент да се оттегли от властта, след като той заключи банковите им спестявания, провокирайки настъпването на дефолт и девалвация. “Крадци” и “Оставете ни на мира”, крещяха гърците. Паралелите между между гръцката криза и аржентинския срив от преди 10 години не бяха пропуснати от протестиращите в Атина миналия месец, когато парламентът гласуваше по-строги бюджетни ограничения. Демонстрантите пуснаха балони, на които можеше да се прочете: “Вчера Аржентина, днес Гърция, а утре?”.
Това гласуване разчисти пътя за приемането на втора спасителна програма на Европейския съюз и МВФ за Гърция, която за известно време успокои финансовите пазари. Има обаче различни мнения за бъдещето пред Гърция, както и по въпроса дали страната трябва да бъде разубеждавана или окуражавана да следва аржентинския пример.
Някои икономисти твърдят, че дефолтът на Аржентина и отхвърлянето на връзката с долара в съотношение 1:1 - системата на “конвертируемост”, продължила едно десетилетие - са създали условията за устойчивия икономически растеж, който миналата година достигна 9,2 %. Други твърдят, че аржентинската криза все пак е била предшествана от десетилетие на реформи, насочени към създаване на свободен пазар, и последвана от период на огромно поскъпване на суровините на световния пазар, облагодетелствало аржентинския износ на селскостопански продукти, затова за Гърция няма да бъде благоразумно да следва същия път.
“Точно като при нас през 2011 година, но за разлика от гърците, ние бяхме сами”, отбелязват аржентинците, които от далеч следят събитията в Гърция. Това изказване подчертава разликите в стратегическото значение на двете страни - обвързаната с долара Аржентина все пак не представляваше риск за американската икономика. Неконтролирана криза в Гърция обаче може да се разпространи до Италия или Испания.
Въпреки че държателите на облигации от години съдят Буенос Айрес заради дефолта, на практика не беше отчетено свиване на икономиката. Политиците и икономистите, които взеха участие в развитието на аржентинската криза, обаче чертаят паралели, които могат да помогнат на Гърция да намери нужните решения и да избегне някои капани.
“Водих разгорещени спорове с хора в Германия, които ми казваха: “Ние няма да преструктурираме, ние сме европейци, не аржентинци”, сякаш някой може да избира”, отбелязва Гилиермо Нилсен, който като финансов секретар на Аржентина води преговорите с кредиторите след дефолта, а по-късно става посланик в Берлин. “Те обаче загубиха много време, защото не реагираха бързо и не се поучиха от грешките, допуснати в Аржентина”, посочва той пред Ройтерс.
Хосе Луис Мачинеа е министър на икономиката от 1999 година до 2001 година, период на дълбока рецесия, който подкопава доверието във валутната система. “Виждам много прилики, въпреки че много от проблемите, които Аржентина имаше, в гръцкия случай са още по-тежки. Нашият дълг бе 50 % или 55 % от брутният вътрешен продукт (БВП), а в Гърция е 150 %”, отбелязва Мачинеа, който сега преподава в университет в Буенос Айрес. От собствения му опит във въвеждането на тежки и почти винаги безплодни бюджетни съкращения Манчинеа стига до извода, че правителството в Атина може да убеди обществеността да приеме тези съкращения, “само ако другата страна също направи жертви”.
Другата страна са кредиторите. Новият спасителен план за Гърция предвижда частните инвеститори да приемат 21 % загуби по облигациите, които държат. “Без този елемент, когато искате от хората все повече и повече, съкращенията просто ще продължат да идват и никога няма да са достатъчни, ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/07/27