07/31/11 21:35
(http://e-vestnik.bg/)

Защо в британското общество няма място за онези, които не говорят английски

в. Дейли телеграф

Когато британското лейбъристко правителство въведе изискването имигрантите, които искат да се оженят за британски граждани, да научат първо английски, преди да дойдат да живеят във Великобритания, на мнозина това се стори напълно разумно. Но това изискване сега е оспорено във Висшия съд на Англия и Уелс по две причини.

Първата е, че то може да се възприеме като насаждащо расова дискриминация, защото ще засегне повече едни етнически групи отколкото други. И второ, съгласно Европейската конвенция за правата на човека изискването пречи на правото на семеен живот.

Делото срещу изискването беше заведено във Висшия съд от Рашида Чапти, която искаше да доведе съпруга си от Индия във Великобритания. Според нейния адвокат изискването за владеене на английски език противоречи на член осми на Европейската конвенция, тоест на правото на семеен живот, както и на член дванайсети, тоест на правото на брак. Рашида Чапти е била принудена да пътува напред-назад от Лестър до Индия почти 15 години, но сега иска да се установи в Лестър със съпруга си.

Правителството на лейбъристите планираше езиковото изискване да влезе в сила през юли 2011 г. То обаче беше въведено от коалицията на премиера Дейвид Камерън още през ноември 2010 г. Когато Тереза Мей, британската министърка на вътрешните работи, обяви плановете си, тя заяви: “Вярвам, че изискването да се говори английски трябва да бъде предварително условие за всеки, който иска да се установи тук. Новото изискване за владеене на английски език за брачните партньори ще помогне за насърчаване на интеграцията, за премахване на културните бариери и за защита на обществените услуги”.

Изискването не е прекалено строго. Кандидатите трябва да покрият ниво A1 на владеене на английския, което изисква да покажат, че имат основни познания по разговорен английски. По настоящем такова ниво се изисква и за владеещите определени умения хора, на които се предлага работа в Обединеното кралство.

Подобни очаквания са в сила и за имигрантите, които търсят работа из целия ЕС. От 2006 г. Франция затегна правилата си. Всеки, който е без работа и особено ако няма достатъчни познания и умения, трябва да премине през френската консулска служба в собствената си страна. Той трябва да се аргументира в заявление защо трябва да бъде допуснат във Франция. Ако не говори френски, има малки шансове.

Австралия изисква от кандидатите за работни визи да владеят “професионален английски”, което означава, че те трябва да могат да четат, да пишат, да разбират и да говорят английски език достатъчно добре, за да получат работа. Кандидатите за работна виза там могат да бъдат подложени и на отделен тест за владеене на английския на високо ниво.

Канада изисква владеене както на английски, така и на френски език, както и кандидат имигрантите да се явят на тест за езикова грамотност, организиран от одобрена от властите агенция.

Защо това има значение? Модерните страни са нещо повече от съвкупност от изолирани индивиди, които просто живеят на едно и също географско място. Ние ценим не само нашата лична свобода, но също и способността да поддържаме една определена култура, било то ирландска, уелска, шотландска или друга. Нашата система предоставя пространство за лична и културна свобода - но подобна свобода може да бъде трайна единствено ако имаме нещо общо. Един народ е обединен, защото всеки приема задължението да работи за общото благо въпреки различията. Съществуват неща като обществен интерес и едно неуловимо чувство за обществено съзнание, които също са жизненоважна съставка за успеха на дадена страна. В някои случаи една страна може дори да поиска саможертви от своите поданици.

Езикът заема централно място, защото ние можем да търсим общото благо единствено чрез директни дискусии и чрез обществен дебат в средствата за масова информация. ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване