07/31/11 15:36
(http://www.klassa.bg/)

Частичното саниране на сградите било енергиен капан

Частичното саниране на сградите е енергиен капан, защото гражданите си мислят, че са направили нещо, а на практика не се постига необходимата енергийна ефективност, каза Екатерина Захариева, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, по време на среща с граждани в столичния квартал “Люлин“. Тя обясни, че по тези причини дори хората, които вече са започнали да санират жилищата си, също трябва да се включат. Ако например дограмата на входа е нова, част от апартаментите имат топлоизолация и щранговете са сменени, може да се кандидатства за средства, с които да се обнови стълбището. При вече започнали дейности се прави одит, за да се оценят предприетите мерки и се изготвят предписания за следващите работи. Изчисляват се направените разходи и се приспадат от сумата. Изискванията към вече започналите проекти е те да отговарят на нормите за постигане на енергийна ефективност.
Няма да се разрушават вече направени изолации, ако те могат да се надградят, обясни Захариева. По думите й там, където санирането не е извършено според изискванията, то ще бъде повторено.
Освен хидроизолацията и топлоизолацията на покривите, те може цялостно да се реконструират. 50% финансов гранд се дава и за ремонтиране на фасадните дограми, които са един от най-важните елементи за постигане на енергийната ефективност, а също за общите части, ВиК щранговете, хоризонтални и вертикални изолации. Асансьорите няма как да са допустим разход, защото те по никакъв начин не допринасят за енергийната ефективност. Според данните на регионалното министерство половината от панелките в страната се намират в 4 големи града.

Мениджъри ще се занимават с реализацията на проекта

Проджект мениджъри ще помагат в сдружаването на собствениците, при подготовката на необходимите документи в общините и за изготвянето на самите проекти. Те ще се грижат за строителните разрешителни, ще оказват съдействие и когато се комплектоват документите за кредити. Регионалното ведомство ще избере 6 мениджъри, които да работят на местно ниво. Техните задължения ще са конструктивното обследване и енергийните одити. Ще отговарят също и за инвеститорския контрол, след като вече е получено финансиране и започне изпълнението на самия проект. След като решат, че искат да участват в програмата, гражданите трябва просто да се свържат с проджект мениджърите, обяви министър Росен Плевнелиев.
Проектът дава възможност за финансиране и на отделен вход, който обаче трябва конструктивно да отговаря на определението за отделна сграда. Това означава, че входът трябва да разполага със собствена абонатна станция и отделни земетръсни шайби.
Регионалното ведомство и мениджърите ще избират фирмите, които да изпълняват самото саниране. Те ще бъдат определяни според предлаганата цена на услугата, която да гарантира на потребителите, че след започване на дейностите по проекта, няма да има допълнително оскъпяване. Ведомството предвижда да бъдат избирани по няколко фирми на регионално ниво, които да се занимават със санирането. Изискване към изпълнителите е да дават и пълна гаранция за качеството на работата.

Три стъпки за участие в програмата

На първо място трябва да се вземе общо решение за участие в програмата за енергийна ефективност. В началото се регистрира етажната собственост и се провежда общо събрание. Изисква се съгласието на най-малко 67% от собствениците, за да се участва в проекта, съобщи Захариева. По думите й за тази програма е желателно да има по-висок процент на единодушие, защото мерките, които се предписват след одитите, са за всяко едно жилище. Трябва да гледаме на купуването на панелка като на инвестиция, която се превръща в богатство и да се грижим за него, коментира Плевнелиев.
Втората стъпка за участие е да се обърнете за помощ към проджект мениджърите, които регионалното ведомство ще избира. От министерството смятат да проведат широка информационна кампания, която да даде всички необходими разяснения за участие на хората. Преди няколко дни на страницата на МРРБ бяха публикувани и горещи телефони, на които могат да се задават всякакви въпроси за програмата. Подготвя се информация с най-често срещаните проблеми и как те да бъдат преодолявани. И третото задължение на собствениците е да съберат необходимите средства. При покупка клиентите вече не гледат само жилището, в което ще живеят, а се интересуват от общите части, от това дали работи асансьорът и дали е здрава фасадата на блока, смята регионалният министър.

Потребителски кредити от 3000 до 5000 лева

Изчисленията от реализираните досега проекти сочат, че семействата трябва да осигурят съфинансиране между 3000 и 5000 лв. Тези, които не могат да намерят необходимата сума, могат да се възползват от нисколихвените кредити. Регионалното ведомство създаде гаранционен фонд и ще избере банките, които могат да ги отпускат. Предвижда се потребителските заеми да бъдат нисколихвени и с много дълъг период за връщане. Кредитите не могат да са общи за целия вход или блок, обясни Захариева. По думите й това няма как да стане, защото необходимото съфинансиране се прави за всеки отделен апартамент.
Трябва да се помисли и за финансов ресурс, с който и районните общини да оперират, предложи Венета Сарафимова, кмет на район „Люлин”. По думите й в „Люлин“ има 2000 общински апартамента, за които трябва общината да намери ресурс.
Планира се Столична община да подарява на хората, които се включат в програмата за саниране, обновяване на зелените площи пред сградата. Това се прави пилотно в София, но съм убеден, че и другите общини ще се включат в инициативата, смята Росен Плевнелиев. Средствата за обновяване на градинките ще се отпускат от бюджетите на общините.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване