(http://e-vestnik.bg/)
Лятото на израелското недоволство
Израелският премиер Бенямин Нетаняху е изправен пред най-голямото изпитание във втория му мандат на управление след като десетки хиляди израелци излязоха по улиците през уикенда, за да протестират срещу главоломното поскъпване на живота.
Малобройните демонстрации, започнали с издигането на палатки в Тел Авив в отговор на повишаването на наемите се превърнаха в общонационален призив за революционна социална реформа, което накара мнозина израелски коментатори да се запитат дали крехката коалиция на Нетаняху може да оцелее след тази криза.
След като над 150 000 протестиращи се събраха на различни места в Израел в събота вечер на една от най-големите демонстрации в страната за последните години, поставеният под натиск премиер обеща бързи действия и създаде работна група, която да разгледа исканията им. Той обаче предупреди, че популистки мерки биха потопили страната в икономическа криза от европейски тип.
Отначало се смяташе, че протестите не представляват особена опасност за коалицията, но те разклатиха правителството. Главната религиозна партия Шас предупреди, че може да се оттегли от дясната коалиция на Нетаняху, ако не се предприемат съществени мерки за облекчаване на кризата. Ако това стане е възможно да се стигне до предсрочни избори.
Според коментаторите обаче най-голямата опасност идва от политическото пробуждане на една до голяма степен пасивна и млада средна класа. Активисти го наричат “революция на осъзнаването”.
Протестите, които отклониха вниманието от палестинския проблем, нараснаха от неколкостотин до десетки хиляди участници само за две-три седмици. Те обхващат редица поводи за недоволство от високите данъци и цени на храните до скъпоструващото образование.
Общественото недоволство наново разпали и клокочещата антипатия към израелската върхушка, за която се смята, че извлича изгода от картелите, които повишиха цените на потребителските стоки с мълчаливото съгласие на няколко поредни израелски правителства.
Коментаторът Яир Лапид допуска, че средната класа се е превърнала във фактическо малцинство, неспособно да се надпреварва за субсидиите и данъчните облекчения, от които се ползват по-бедните социални групи.
Лапид писа в израелския новинарски сайт Ynet: “(Средната класа) стана все по-малобройна и по-малобройна и бе натикана в ъгъла. Тя таеше тих гняв, докато един ден откри, че се е случило нещо чудно - тя също се е превърнала в малцинство”.
Вчера изглеждаше слабо вероятно правителството да изпълни всички искания на протестиращите. На седмичното заседание на кабинета Нетаняху обеща да избегне “безотговорни, прибързани и популистки мерки, които биха могли да смъкнат страната до положението на някои държави в Европа, които достигнаха точката на банкрут и масова безработица”.
Рейтингът на партията на Нетаняху Ликуд се срина през последните дни. Сега коментаторите масово предричат, че лятото на недоволството може да се превърне в повратната точка на управлението му. Дан Шилон писа във всекидневника “Маарив”: “Г-н премиер, масовите демонстрации, които снощи заляха Израел, ще ви отнесат”.
БТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/08/01