08/03/11 09:14
(http://radiomilena.com/)

И непълнолетните ще могат да шофират

16-годишните младежи ще могат да взимат временно удостоверение за управление на автомобил и да шофират с придружител до навършване на пълнолетие. Това е записано в Националната стратегия за подобряване на безопасността по пътищата, която обхваща периода 2011-2020 г. Тя е подготвена от представители на различни министерства и инспекции, приета е от държавната комисия по безопасност на движението и предстои да се гласува от МС.
В момента законът позволява младежите да карат шофьорски курсове след 16-ата си година, но до навършване на пълнолетие – 18-годишна възраст, нямат право да сядат зад волана.
Идеята за по-ранна възраст на шофьорите контрастира със статистиката, според която най-често младите водачи предизвикват тежки произшествия на пътя. В стратегията също е отчетено това и се предлага да се ограничат правата на младите водачи (които имат по-малко от година опит зад волана), като им се забрани да шофират нощем без придружител, както и да возят пътници без старши шофьор в колата. Има предложение първите 6 урока при започване на курсовете за непълнолетни да включват само обсъждане на много тежки престъпления, както и да се анализират наказанията за тях. Идеята е да се внуши на младите водачи колко е сериозно и опасно шофирането, информира в днешния си брой вестник „Сега“.
Амбицията на стратегията е през следващите 10 години броят на убитите при пътни произшествия да намалее с 40%, а на ранените – поне с 20%. Стремежът е с 60% да бъде намален броят на децата, които стават жертва на пътя.
Стратегията залага намерения, част от които вече бяха огласени от транспортното министерство след жестоката катастрофа в Свиленград, където младеж уби 6 деца, и трагедията на магистрала „Тракия“, при която 8 души загинаха при катастрофа на автобус. Документът е пълен със сериозни, но и с доста комични предложения, които в голямата си част имат препоръчителен характер.
Една от добрите идеи е да се въведе т.нар. „зона 30″. Това са места, които според КАТ и общините са изключително опасни и намаляването на скоростта до 30 км в час ще спаси човешки живот.
Всички нови коли в България ще бъдат задължени да имат електронна стабилизираща програма – Electronic stability programme – ESP, (ЕСП). Тази система и в момента може да се монтира, но хората не го правят, за да си спестят между 2000 и 5000 лв. в зависимост от модела. Стабилизиращата програма е компютърна технология, която подобрява безопасността на автомобила чрез установяване и намаляване на риска от занасяне. Такава система първо ще инсталират задължително камионите и автобусите, а последно и автомобилите, става ясно от стратегията.
Държавата ще стимулира хората, ако си купуват безопасни модели на автомобили – които имат датчици за безопасно шофиране, отчитане на умора, датчици за пътната настилка и редица други. Не става ясно какви точно ще са стимулите, но европейската практика сочи, че най-често се намалява ДДС-то при покупка на такъв автомобил. Econ.bg

Bookmark/FavoritesSvejoGoogle BookmarksDeliciousStumbleUponFacebookСподели

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване