08/11/11 21:32
(http://e-vestnik.bg/)

Уикипедия и хората зад нея

ДПА

Всички я четем. Дори и скептиците се позовават на нея, а най-верните й почитатели се кълнат в нея. Но кой списва Уикипедията? Един от тези хора е 35-годишният Ян Айнали. Компютърният специалист, който е дипломиран инженер от Карлщадския университет, прекарва почти цялото си свободно време - “около четири часа в делничните дни, а през почивните дни в края на седмицата и повече” - в редактиране на шведската секция на онлайн енциклопедията.

Той е писал статии за университетския си град, намиращ се в Централна Швеция и - като бивш танцьор на брейк - за шведските национални първенства в този стил. Бърз поглед върху хората, посетили ежегодната конференция на Уикипедия в края на миналата седмица, показва, че той се вписва в средностатистическия образ на необвързан млад учен, около 30-годишен или по-възрастен, който без да му се плаща за това, е бил завладян от страстта да споделя знания и да пише за неща, на които държи.

За “активен” сътрудник се смята всеки, който извършва поне по пет редакции месечно, “което може да бъде всичко - от поставяне на изпусната точка, поправяне на правописни грешки или написването на цял абзац”, казва Марек Кошньовски, който бидейки 42-годишен, женен, баща на две деца, не се вписва особено в модела.

В момента има около 90 000 сътрудници в цял свят. Около 650 от тях, от 56 страни, се събраха в северния израелския пристанищен град Хайфа, за да участват в продължилата от четвъртък до събота тазгодишна “Уикимания” - конференцията на сътрудниците.

“Търсачът на мозъци” от Великобритания Кошньовски е написал по-голямата част от статията на английски за папа Йоан Павел Втори. Като вярващ католик от полски произход, се е срещал с него четири пъти. “Все още не е съвършена. Дори все още не е и добра статия, но я отварят по 3000 пъти на ден.” Как намира време, по около час на седмица? “Опитвам се да намирам време, обикновено преди лягане”, казва той. “Може да гледаш филм по телевизията. Намирам това за по-успокояващо”. Повечето хора са по-млади, необвързани, обичащи техниката, не бих казал маниаци”, признава той. Казва, че докато пише, научава много нови неща, “освен това ми дава стимул, когато децата използват Уикипедия в училище и дъщеря ми Мария казва: “Моят татко пише за това.”

ХоландецътХойб Лауренс, 24-годишен, прекарва по около четири часа дневно, два от които на работното си място - той упражнява свободна професия и пише между другото и за военните гробища от Втората световна война в Холандия. Приятелката му се е научила да чака. “Предполагам, че на приятелките на повечето хора не им харесва, когато не са поставени на първо място. Мнозина спират да редактират, като си намерят приятелка.” Той се е отказвал няколко пъти, но винаги се е връщал към тези занимания.

Няма как да избягаш от Уикипедия. Чествайки тази година десетата си годишнина, радващата се на огромна популярност свободна енциклопедия от създаването си през 2001 г. е нараснала досега на 19 милиона статии на 282 езика. Критиците казват, че е ненадеждна и разпиляна, защото всеки може да редактира, но тя се чете от 400 милиона души на месец. “Търсиш нещо в Гугъл и попадаш на Уикипедия. Виждаш някаква правописна грешка и я поправяш, и така се връщаш”, казва Лауренс.

Повечето сътрудници не се ръководят от идеологически причини, нито дори от лозунга на организацията с нестопанска цел, че “всеки трябва да има право на безплатни знания.” Някой казват, че искат да върнат жеста, защото те самите използват Уикипедия. Други обичат да имат голяма читателска аудитория, а мнозина просто не могат да понасят да има лошо написана статия - или изобщо да няма статия - по тема, ...

Публикувана на 08/11/11 21:32 http://e-vestnik.bg/12439/uikipediya-i-horata-zad-neya/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване