08/28/11 21:30
(http://e-vestnik.bg/)

Да сложиш сребърни колела или корупцията в Индия

 Асошиейтед прес

Ана Хазаре провежда гладна стачка срещу корупцията пред портрет на Ганди. Снимка: личен сайт

Когато съпругът й починал внезапно от сърдечен удар, Рукмани Деви и най-големият й син се обърнали към местните държавни учреждения, за да могат чековете от получаваната от държавата пенсия - единственият й източник на доходи - да бъдат прехвърлени на нейно име. Чиновникът в пенсионната служба познавал съпруга на Деви, пенсиониран инспектор по храните, живеещ в северния град Лакнау. Той я слушал със съчувствие, когато тя разказала за своите скръб и за нуждата от пари, които са около 240 долара месечно. Чиновникът й дал някакви документи и й казал да се върне.

Но когато тя се върнала, всичко се било променило. Казали на нея и на сина й Рави Шарма да чакат. Те седнали на дървена пейка в претъпканата чакалня, където температурата приближавала 100 градуса по Фаренхайт. Когато чиновникът отишъл да обядва, им казал да се върнат на следващия ден. Но и тогава случило същото. И на следващия ден пак. И така седмици наред.

Накрая друг служител предложил на Рави да се срещне с чиновника насаме. Затова тя поканила чиновника на обяд и учтиво го попитала за протакането. “Как искате да се задвижи молбата?”, попитал чиновникът. “Не сте й сложили сребърни колела.” Цената била 6 000 рупии или около 130 долара. Три дена по-късно всичко било уредено и Деви започнала да си получава чековете. Днес Шарма твърди, че бил объркан от доброто отношение на чиновника в началото, иначе той щял да предложи подкупа доста по-рано.

“Знам, че така стоят нещата с мнозина държавни служители”, казва Шарма, самият той фелдшер по професия, който трябвало да получи повишение още през 2007 г., което така и не станало. Той платил подкуп, за да получи по.високата заплата със задна дата, но все още не е получил повишението, защото чиновниците искат още по-голям подкуп, казва той. “Корупцията сега е част от живота”, казва той. “Печалбата се разпределя от от чиновника до високопоставените служители, затова никой не се оплаква.”

Така стават нещата в Индия.

Хората плащат подкупи, за да извадят актове за раждане на децата си и за да извадят смъртни актове на родителите си. Те подкупват полицаи, данъчни инспектори и директори, раздаващи неохотно места в детските ясли. На по-високо ниво политиците плащат подкупи, за да получат политически съюзи, а индустриалците, за да получат земя или лицензи от държавата. Подкупването на полицай от малък град може да струва само 20 рупии 45 цента . За силните политици парите често се предават в куфарчета и наброяват милиони долари.

Но ако корупцията е станала част от ежедневието на индийското общество, серията от скандали - както и реакцията на обществото - подсказват, че може би на и на хората него им е писнало. Все пак премахването на корупцията в Индия е сложно начинание. Тя е станала силно политизирана, на нея се гледа по различен начин сред различните социални класи и почти всеки е давал - или е получава - дребни подкупи.

Поредицата от случаи на корупция по високите етажи на властта през последната година парализираха правителството на премиера Манмохан Сингх. В страната, в която над 800 милиона души живеят с по-малко от 2 долара на ден, числата са смайващи: до 4 милиарда долара, загубени по време на миналогодишните Игри на Британската общност; скандал с издаване на лиценз за мобилна мрежа, който струва на правителството загубени постъпления в размер на 36 милиарда долара.

После се появи Анна Хазаре, пенсиониран шофьор от армията, станал активист за социални права, който превърна обществения гняв заради корупцията в национален феномен, искайки създаването на автономна антикорупционна агенция. Когато правителството се съгласи да ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване