(http://e-vestnik.bg/)
Мирът се печели по-трудно от войната
Асошиейтед прес
Иракчаните, които преживяха предвожданата от САЩ интервенция, довела до свалянето на Саддам Хюсеин, виждат зловещи прилики в кадрите с либийци, които шестват по улиците на Триполи, късайки плакати с изображението на Кадафи. Но през годините след свалянето на Саддам иракчаните станаха свидетели на грабежи, кръвопролития и бомбени атентати.
“Много хора смятат, че свободата означава да можеш да правиш каквото си искаш”, твърди Саад Абас, който е бил сред ликуващите, когато американски войници разрушиха статуя на Саддам Хюсеин през хотел “Палестина” в Багдад. Либийците “ще преживеят отмъщението, обирите на магазини… Ще възникнат много проблеми”, изтъква Абас в интервю пред хотела, на който той е управител.
В Триполи продължават спорадичните улични престрелки, които понякога се разрастват в истински сражения. Въпреки това като че ли с режима на Кадафи е свършено, а неговите основни противници, които създадоха своя временна администрация - Преходния национален съвет в Бенгази, в източната част на страната - сега се прехвърлят в Триполи.
Конфликтът в Ирак даде на света един отрезвяващ урок: мирът се печели понякога по-трудно от войната. Командващият военните части на бунтовниците Абдел Хаким Белхадж явно е наясно с това предизвикателство. Във вторник той заяви пред телевизия “Ал Джазира”: “Молим се на аллах да благослови нашата страна със стабилност”. Той също призова либийците да действат с чувство на отговорност. “Ние се нуждаем от сигурност, справедливост и благоденствие за нашия народ”, заяви той.
Между Ирак преди осем години и Либия сега има основни различия. Макар либийските бунтовници да получават подкрепа от НАТО, битката за сваляне на Кадафи бе всъщност вътрешен бунт, разпален от недоволството в страната и подсилен от действията на либийската армия. Присъствието на американски части в Ирак почти веднага се превърна в обединителен фактор за групировките от сунитската съпротива, а впоследствие и за шиитските екстремисти.
Уроците от Афганистан и Ирак бяха в умовете на мнозина на Запад, които се опасяваха от продължителен конфликт в случай че САЩ и НАТО изпратят в Либия сухопътни части. Съседите на Либия също са различни от съседите на Ирак. Тунис и Египет, които граничат с Либия, също преминават през период на демократични трансформации, които могат да послужат като модел и за Либия.
Ирак, притиснат между могъщата сунитска Саудитска Арабия и доминирания от шиитите Иран, на практика се превърна в бойно поле между тези две страни, които се опитват да се месят в работите на Ирак, изтъкна Майкъл Хана от Фондация “Сенчъри”. В Либия отсъстват рязко очертаните сектантски и религиозни различия, които издигнаха насилието в Ирак до ужасяващи висоти. Но в Либия има племенни различия, които могат да се окажат смъртоносни, ако онези, които имат някаква връзка с Кадафи, се почувстват изолирани.
В момента неотложният проблем в Либия е да се утвърди контролът върху Триполи. Недостатъчното по численост американски части, които на практика нямаха никакви планове за гарантиране на сигурността, не успяха да направят това в Ирак, където Националният музей в Багдад бе сред разграбените обекти.
Пол Бренер, който бе начело на Временната администрация, която бе поддържана от предвожданата от САЩ чуждестранна военна коалиция и която на практика управляваше Ирак през първата година след свалянето на Саддам Хюсеин, разпусна иракската армия, с което на улиците бяха изхвърлени десетки хиляди гневни иракчани и което разпали бунта.
Хана от Фондация “Сенчъри” твърди, че бунтовническото правителство - Преходния национален съвет - се стреми да покаже, че може да гарантира сигурността в Триполи. “Вакуумът в сигурността, който се появи веднага след падането на Багдад и последвалите грабежи - всичко това се е отпечатало като с огън в умовете на хората”.
Предизвикателствата в по-далечна перспектива могат да се окажат още по-сериозни. Компонентите, с които се гради демокрация - парламент, партии ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/08/28