09/25/11 18:43
(http://www.klassa.bg/)

Европа търси 80 млн. специалисти за следващите 10 години

През следващите 10 години на европейския трудов пазар ще има търсене на специалисти за 80 млн. работни места в резултат от смяната на поколенията и напредъка на технологиите. Това сочи анализ на организацията Businesseurope, представен у нас от Българската стопанска камара (БСК). Особено остър ще бъде недостигът в области като физика, математика, инженерни науки, здравеопазване и др. Експертите отчитат, че очакванията са за нарастващо търсене на висококвалифицирани специалисти и намаляващо търсене на хора с ниска квалификация.
Проблемът с качествената и високообразована работна ръка не е чужд и у нас. Според доклад на „Менпауър“ 42% от работодателите имат затруднения да попълнят свободни позиции в сравнение с 34% в световен мащаб. Най-трудни за попълване са вакантните места за инженери, мениджъри и ръководни кадри, както и за занаятчии и ИТ специалисти. В същото време според данни на БСК едва 20% от студентите в страната се обучават в най-търсените от бизнеса технически и инженерни специалности. Вече започва да се усеща и липсата на достатъчно и добри кадри и в здравната система, предупреждават от работодателската организация.
Европейската комисия на свой ред изчисли, че до 2015 г. недостигът на работници в сектора на високите технологии ще бъде между 384 хил. и 700 хил. души.
Затова от Businesseurope отчитат необходимостта от реформи. Сред най-наболелите са социалната защита и намаляването на данъчната тежест върху труда. Високите нива на обезщетения за безработица демотивират безработните да търсят работа и е нужно въвеждането на активни мерки и модернизация на системите. Реформи трябват и в европейските пенсионни системи, като сред възможностите е повишаването на възрастта за пенсиониране. С цел стимулиране на търсенето и на предлагането трябва да се намали данъчната тежест върху труда, както и да се пристъпи към целенасочено намаление на социалните осигуровки, категорични са експертите. Според тях в този момент намаляването на данъчното облагане представлява сериозна трудност за издръжката на много правителства. Въпреки това в дългосрочен план ще има положителен ефект. По оценки на ОИСР 1% намаление на социалноосигурителните вноски на работодателя води до 0.6% увеличение на заетостта.
Анализът показва още, че в ЕС има драстично забавяне на ръста на производителността на труда, като от 2.6% в периода 1970-1995 г. тя пада до 0.8% годишно през 2000-2009 г. В същото време САЩ значително изпреварват ЕС по производителност. Равнището на безработица в ЕС от 9.5% за първото тримесечие е идентично с това в САЩ. По-притеснителното обаче е, че в ЕС е по-голям процентът на продължително безработните - 20%. Младежката безработица в някои страни от ЕС достига 40% по време на кризата и прогнозите не сочат подобрение, отчита анализът.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване