09/26/11 15:29
(http://www.klassa.bg/)
(http://www.klassa.bg/)
Георги Георгиев, кмет на община Ботевград: Общината не инвестира, но създава условия за бизнеса
- Г-н Георгиев, Ботевград обикновено се сочи като община за пример. Какво се промени в града през последния ви мандат? Кое е това, което кара хората да остават и да работят в Ботевград, въпреки че е относително неголяма община?- За мен и за целия екип, с който работя, е особено важно, че ние изпълнихме обещанията, които дадохме на хората. Няма нужда да се говори – ако минете през Ботевград и през 12-те села от общината, ще видите, че действително е свършена много работа. През този мандат например ние завършихме и въведохме в експлоатация дома за възрастни хора. Изградихме нова детска градина. Но не е само социалната сфера. Спортът също е приоритет за нас. Построихме изцяло нов закрит плувен басейн и още два открити басейна – един за възрастни и един за деца. Реализирахме и нова модерна ледена пързалка – за децата, младежите и за всички, които искат да се пързалят в Ботевград. Повтарям, че това спортно съоръжение е изключително модерно, закрито е и - забележете – работи целогодишно. Може би тук е единствената постоянно работеща пързалка в България, защото софиянци идват да се пързалят на нея. Направихме ремонт и открихме още една тренировъчна зала за баскетбол, в която вече тренират млади спортисти. През този мандат пуснахме и нова зала за тренировка по акробатика – ние разполагаме може би с най-модерната зала за акробатика в страната. Дори съоръженията в големи градове като София, Пловдив и Варна са далеч като качество от това, с което разполагаме ние. Като условие за развитие на туризма пуснахме и дългогодишно чакания исторически музей. В продължение на над 130 години музеят в града ни нямаше постоянна сграда. Днес вече имаме модерна нова сграда в центъра на Ботевград. В общината мислим и за възрастните хора – само през последните 4 години открихме 10 нови пенсионерски клуба.
- Кои са основните инфраструктурни проекти, които реализирахте в града?
- Направихме повече от 80 километра битова канализация във всички 12 села от общината. Развихме и газопреносната мрежа – вече имаме повече от 200 км газова инфраструктура в почти всички села на общината. Газифицирахме селата Врачеш, Литаково, Радотина, Рашково, Гурково, Новачене, Скравена. С основание си извоювахме правото да кажем, че Ботевград е първата газифицирана община – от общинския център, та чак до селата. В началото на миналия мандат например имахме 157 битови абонати за газ, в момента имаме над 4500 абонати. До момента пуснахме и 4 пречиствателни станции за питейни води. Две са в Ботевград, една е в село Литаково и една във Врачеш. Въпрос на дни е да пуснем пета пречиствателна станция за питейни води.
- А имате ли проблеми с училищата в района в началото на учебната година?
- Не, дори развиваме нашите училища, както можем. В с. Новачене например построихме физкултурен салон за учениците, в Трудовец построихме чисто нов физкултурен салон за детската градина. В Ботевград също построихме 2 нови физкултурни салона за децата – един в училище и един в детска градина. Не на последно място искам да отбележа, че наливаме много средства в самодейното изкуство. Ние спонсорираме с почти 250 хиляди лева нашите читалища. Танцовите и певческите ни състави са талантливи и всяка година са на турне в чужбина.
- На какво се дължи фактът, че Ботевград е една от общините с най-ниска безработица в страната? Във вашия град работят дори хора от съседни общини...
- Само преди малко повече от два месеца Институтът за икономически изследвания в страната излезе с интересна национална статистика. В това проучване Ботевград бе нареден на четвърто място след Русе, Габрово и Сливен като привлекателна дестинация за развитието на бизнеса. Да си на четвърто място от всички 264 общини в България като добро място за правене на инвестиции, наистина е сериозно достижение. Хората сами могат да си направят извода колко неща като положителни инициативи са свършени в общината, за да си привлекателен за бизнеса. И тази оценка не си я даваме ние, дават ни я експертите. Само през последните 4 години в Ботевград са вложили парите си повече от 20 чуждестранни инвеститори и повече от 100 български фирми. И затова безработицата в Ботевград за 7-8 години се стопи от 16,5% до 5%. Ние имаме напълно функционираща местна икономика. Само през тази година например открихме 2 нови предприятия – едното изнася продукцията си за целия Балкански полуостров, а другото е сериозно руско дружество.
- Да, но общината като институция сама по себе си не инвестира в икономиката.
- Точно така е, общината не инвестира в икономиката. Тук е мястото да благодарим на бизнеса – едър, среден и дребен. Общината не инвестира, но общината със своите административни действия, с начина си на работа, на предоставяне на административни услуги и възможности, с отношението си към гражданите и инвеститорите, може да създаде добра почва за развитието на собствената си икономика. Работата на администрацията е да създаде такива условия за хората, че те да останат в своята община и да инвестират в нея. Именно това до голяма степен се случи в Ботевград.
- Разчитате ли на реализацията на средства по европейските програми и имате ли проблем при печеленето на проекти? Доста общински кметове например се оплакват от тромавите процедури за кандидатстване по европейските програми.
- Само през последния мандат, и особено през последната година, ние имаме внесени 9 проекта за европейско финансиране. По 6 от тези проекти вече сме одобрени, а хората в Ботевград могат да се информират за тях от сините информационни табели, които изложихме пред сградата на общината. Само през тази година по този начин привлякохме в общината повече от 25 милиона лева. По един от тези проекти, който спечелихме в Министерството на околната среда и водите, ние изграждаме чисто ново регионално депо за отпадъци, което е на стойност 15 милиона лева. И въпреки че срокът за изграждането на депото е две години и половина, ние сме го изградили предсрочно на 75-80%. Така че ние ще усвоим тези пари далеч преди крайния срок и Ботевград ще има модерно сметище за неопасни битови отпадъци, което отговаря на всички европейски екологични изисквания. Нещо повече, това депо ще обслужва три общини – Ботевград, Правец и Етрополе. Във връзка с екологията искам да ви кажа, че е въпрос на броени дни чуждестранни инвеститори да започнат проект за построяване на предприятие за предварително третиране на отпадъците. Така ние ще сепарираме отпадъците и преди те да отидат в депото, всички суровини, които подлежат на рециклиране, като желязо, хартия, пластмаса, стъкло и т.н., ще бъдат рециклирани. Тук се връщам на предишния ви въпрос – хората, които ще инвестират в проекта за третиране на отпадъците, не го правят на случаен принцип, а защото са добре запознати с възможностите за живот и бизнес в Ботевград. В крайна сметка в депото ще попада само 10-15% от отпадъка, който е от биологичен характер. По този начин се надяваме депото да функционира между 40-50 години. По европейската програма за развитие на селските райони реализираме и друг екологичен проект – корекцията на речни корита. Той е за над 1 млн. лева. По европейска програма спечелихме и проект за около 500 хиляди лева, който е за иновации в областта на културата. Фактът, че от 9 програми имаме 6 спечелени, сам по себе си означава, че в община Ботевград гледаме много сериозно на европейските средства като възможност за развитие на нашия регион. Това обаче не е плод на случайност. В общинската си администрация ние имаме специален инвестиционен отдел, назначен със заповед на кмета, който работи само за изготвянето на европейски програми и привличането на финансови средства от Европа. И не само това – работата на този отдел е да издирва и перспективни инвеститори. Като ви казвам, че имаме спечелени 6 проекта, това не значи, че обявяваме някакъв краен резултат. До края на годината ние можем да спечелим финансиране по поне още един или дори по два европейски проекта. Кандидатстваме например за финансирането на още 5 пречиствателни станции за питейни води. Ако и този проект бъде одобрен, на практика в община Ботевград няма да има населено място, което да е без собствена пречиствателна станция.
- Ботевград, както и повечето ни планински общини, има сериозен потенциал за развитие на туризма. Работите ли в тази посока?
- Разбира се. Тук отново ще се върна на въпроса ви за европейските фондове – единият от проектите, който очакваме да спечелим, е свързан именно с развитието на туризма. Всъщност ние вече сме одобрени, очакваме само някои допълнителни експертизи и проверки. И въпреки че нямаме още реално финансиране, вече работим. Новият градски исторически музей например, за който стана дума преди малко, е част именно от този проект. Тук са включени още реконструкции и ремонти на крепостта Боженишки Урвич, където ще има екопътеки, разкопки, инвестиции в инфраструктурата около крепостта и около Врачешкия манастир. С европейски средства например ще се направи ремонт на мемориала в Скравена, където са положени главите на 13 Ботеви четници. Ще ремонтираме и старата часовника кула, която е един от символите на града.
- Защо според вас повече от 10 години се говори за финансовата децентрализация на общините, а тя все не се случва на практика?
- През последните години българинът много пътува по света. И виждаме, че в другите държави тази децентрализация отдавна е реализирана. Не е тайна, че голямата работа,съществената работа за развитието на районите и на страната като цяло се върши в общините. Говоря основно за дейностите, които пряко засягат хората. Ами щом работата се върши в общините, много от централизираните дейности като данъците и таксите например, е редно да се прехвърлят в общините. Вземете един елементарен пътен данък например. Всеки кмет знае къде са разбитите пътища в района му, къде е най-натоварено, знае кои са платците и т.н. А защо не се случва децентрализацията, е ясно – винаги преди избори се обещава, но след това рядко обещанията се изпълняват.
Прочети цялата новина
Публикувана на 09/26/11 15:29 http://www.klassa.bg/News/Read/article/181758_%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8+%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8%D0%B5%D0%B2%2C+%D0%BA%D0%BC%D0%B5%D1%82+%D0%BD%D0%B0+%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B8%D0%BD%D0%B0+%D0%91%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%B2%D0%B3%D1%80%D0
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/09/26