09/26/11 19:07
(http://www.klassa.bg/)

Съживява се търсенето на дървесина

При дървообработващата промишленост вече се наблюдава оживление и може да се счита, че тя излиза от кризата. Очаквам това да се случи и при мебелната промишленост, но на малко по-късен етап.
В момента има сериозно търсене на дървен материал от гръцки и турски фирми, за които се твърди, че работят основно за възстановяването на Ирак и изнасят стока за Иран. Дървообработващата промишленост по-рано влезе в кризата и очаквам първа да излезе от тежката ситуация. Освен за износ се наблюдава и повишение на вътрешното потребление на дървесина.
При мебелната промишленост обаче кризата не е приключила. Фирмите, които работят с чуждестранни партньори, поддържат добре дейността си през последните шест месеца. Но останалите, които произвеждат само за вътрешния пазар, са затруднени. И не може да се каже, че се наблюдава тенденция за подобрение на сектора в момента.
Строителството е един от основните консуматори на дървообработващата и мебелната промишленост, но неговите размери няма да се възстановят никога в нивата му отпреди кризата. Затова е логично да се забави и излизането от кризата на мебелния сектор. И на практика единственият вариант за растеж ще бъде износът на продукция. Има и идея на вътрешния пазар потребителят да се мотивира по-често да си сменя мебелите и да бъде в крак с тенденциите. Но това става само ако се замогне българското население и започне да се търсят по-изискани мебели.

Гърция и Турция са най-големите инвеститори в бранша у нас

Основните пазари за дървообработващата ни индустрия в момента са Гърция и Турция и в много по-малка степен западноевропейските страни. Българска стока се изнася и за Близкия изток. Дървесина не се експортира за Сърбия, защото те са много по-силен износител от нас. Всъщност дори сме нетен вносител на дърва оттам. Същото е и за повечето от държавите в бившия Съветски съюз. Гърция и Турция пък са едни от най-големите инвеститори в българското дървопреработване, целта на техните вложения е продукцията да се реализира на пазари в собствените им страни.

Изнасяме мебели в Западна Европа

При мебелите тенденцията е друга. Стоките се изнасят основно за Германия, Франция и Великобритания, а в малки размери дори за САЩ. Правят се опити да се пробие на руския пазар. Мебели пътуват и за Италия, но това в повечето случаи са фирми, които работят тук на ишлеме и доставят стоки за Апенините под италиански имена.
Нелегалното производство на дървесина си остава проблем за сектора. Не е тайна, че като се даде разрешение да се изсекат 500 кубика дърва, се отсичат 1500, а документите се използват многократно. Тази практика е трудно доказуема, защото и самите горски служби често участват в схемата. Имало е конфликти между ръководството на браншовата камера и държавата, че тя не предлага достатъчно ефективни мерки за контрол. Надяваме се с новия Закон за горите да се решат тези проблеми.
Друг препъникамък пред индустрията е инфраструктурата. Там почти нищо не е подобрено, а нашата гора се намира основно на труднодостъпни планински части. Затова има и повече сеч на места, където това може да се направи лесно.
Надяваме се на този етап да започне стабилизация в световен мащаб, от което ще се подобрят и мебелната и дървообработващата промишленост. Нееднозначните сигнали за справянето с кризата водят до стрес на потребителите и липса на инвестиции в икономиката ни. Докато не тръгне икономиката да се оправя, не можем да очакваме сериозно потребление при мебелите. Ние сме оптимисти, че в най-кратки срокове ще се получи глобална стабилизация, а после да се подобри ситуацията у нас и да се отворят нови работни места.
Цените на мебелите не може да се намалят, но трябва да се подобрят доходите на българите.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване