(http://e-vestnik.bg/)
Мисията (на Турция) невъзможна
Американският президент Барак Обама благодари на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган при последната му визита в Съединените американски щати за подкрепата на Турция в Афганистан и Либия. Тогава при срещата си с турския премиер Обама изглежда се фокусира върху “сирийския проблем”.
Натискът върху Турция да се натовари с по-активна роля по отношение на Сирия започна доста по-рано. Турция бе обвинена, че не е успяла да заеме твърда позиция срещу Башар Асад и сирийския режим. Тогава тема на дискусии в началото на лятото стана дори възможна военна интервенция от страна на Турция под някаква форма. Въпреки това за Турция бе много трудно да заеме твърда позиция срещу сирийския режим и да запази балансирани отношения с Иран. И все още е!
Иран много добре знае, че Турция е съюзник на Запада и държава член на НАТО и в крайна сметка интересите на двете страни ще стигнат до горчив край. И все пак иранците се държаха така, като че ли балансираните отношения с Турция са били винаги налице и Турция може да играе роля в преговорите за иранската ядрена програма. Освен това те окуражиха Турция да играе посредническа роля, но се оказа, че това е сериозен провал.
Отношенията се обтегнаха още повече, когато Турция реши да отхвърли сирийския режим и да подкрепи открито сирийската опозиция, а успоредно с това се съгласи да участва в системата за противоракетна отбрана на НАТО. Въпреки това иранците отново избраха по-леката риторична реакция пред директната конфронтация с Турция.
Иран участва в играта много мъдро и внимателно, като избягва какъвто и да е конфликт с Турция, защото иранците знаят, че Турция има отчаяна нужда от претекст, за да предизвика Иран и за да оправдае политиката си спрямо Сирия. Най-вече поради тази причина Иран предприе военна операция срещу силите на кюрдските бунтовници в северната част на Ирак като един вид “превантивен удар”.
Въпреки това Турция се опита да създаде теории и версии за “евентуален съюз между Иран, Сирия и ПКК”. Не мисля, че иранците ще попаднат в този капан и ще подкрепят в този момент “който и да е враг” на Турция. Напротив, иранците са категорични в желанието си да не дават повод на Турция да оправдае каквато и да е бъдеща конфронтация. При така стеклите се обстоятелства Турция ще изпадне в доста трудна позиция.
Някои автори - бивши ислямисти като Али Булач от ежедневника “Заман”, вече започнаха да предупреждават правителството “да не попада в капана на западните империалисти, които се опитват да предизвикат война и сблъсъци сред мюсюлманите”. От една страна, Западът очаква Турция да играе по-активна роля в Сирия, което ще доведе до косвена конфронтация с Иран. От друга страна, Турция няма интерес да прекратява балансираната си политика. Може би това ще е неизбежно в един момент, но тогава правителството ще има нужда от претекст, за да преустанови добрите отношения. Иранците обаче внимават много да не дават повод за промяна на тази политика.
Затова “оказването на натиск върху Турция да играе по-активна роля в подкрепа на промяната на сирийския режим” е равносилно на поставянето на Турция на “невъзможна мисия”. Това е много голямо предизвикателство за турската външна политика и може да струва скъпо на Турция.
БТА
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/10/10