10/11/11 15:56
(http://www.klassa.bg/)

"Предпазливо управляваните" фондове са рискови

Много от така наречените предпазливо управлявани фондове не оправдават името си и подвеждат инвеститорите да си мислят, че парите им са в безопасност. Изследване на Skandia разкри, че повечето инвеститори биха оценили риска, на който са изложени „предпазливо управляваните“ фондове, като две или три по десетобалната скала, в която най-високото число означава и най-голям риск.
Всъщност обаче повечето предпазливо управлявани фондове са изложени на риск, отговарящ на пета до шеста степен, а някои са изложени дори на още по-висока опасност.
„Притеснително в това проучване е сериозното несъответствие между представите на инвеститорите и действителността“, коментира Греъм Бентли, инвестиционен експерт от Skandia.
„Основният проблем при стандартните предпазливо управлявани фондове е, че по дефиниция те може да държат до 60% под формата на акции, а както всички добре знаем, акциите са по-податливи на пазарните движения. Освен това в дефиницията се предполага, че ценните книжа с фиксирана лихва са нискорискови, допълва той. Кажете това на притежателите на гръцки облигации. Като се имат предвид настоящите вълнения на пазара, нивото на риска, на който са изложени вложителите в тези книжа, далеч надвишава очакваното равнище. Несъответствието породи притеснения у много от инвеститорите относно твърде крайните ценови колебания, които може да изпитат в портфейлите си, особено когато цените паднат значително.“
Това изследване не е първият случай, когато наименованието на инвестиционните фондове се поставя под въпрос.
Миналата година от Clarmond Advisors разкриха, че девет фонда в сектора понякога са нарушавали правилата, съгласно които „максималният риск, на който са изложени акциите, е ограничен до 60% от фонда“. Към онзи момент обаче делът на акциите в „предпазливо управляваните“ фондове е варирал между 73% и 0,5%, като над 81% от фондовете имат в портфейлите си акции, възлизащи на 30% или повече от фонда според данните в изследването.
Британската Асоциация за управление на инвестициите (IMA) постави под въпрос тези данни, а някои фондови мениджъри дори заявиха, че са дали невярна информация на фондовия анализатор Clarmond, която той е използвал в изследването си. Но при отправянето на тези критики стана ясно, че тези „предпазливо управлявани“ фондове са инвестирали също и във фючърси и суапове – инвестиции, които по принцип се свързват с риск (независимо какво се опитват да направят).
IMA предложи „агресивните“, „балансираните“ и „предпазливо управляваните“ фондове да се преименуват на A, B и C фондове, защото така инвеститорите ще разбират по-лесно оценката за нивата на риска. Това предложение обаче бе посрещнато с критики от страна на финансовите съветници, като 84% от тях заявиха, че не смятат, че тази нова класификация ще доведе до някакъв положителен резултат.
Лайт Халаф от Hargreaves Lansdown подчерта: „Етикетите, които се слагат на различните категории, не ви казват всичко, което трябва да знаете за вашите инвестиции. Трябва да погледнете под повърхността, за да видите какви са параметрите на фонда и в какво всъщност инвестира той. В действителност изискването за запознатост със структурата и стратегията на фондовете се отнася за всички фондове, не само за онези със смесени активи, които, изглежда, са причината за всичките тези опасения.“

По в. "Дейли телеграф"


Инвеститорите трябва да се интересуват от параметрите и структурата на всички схеми, в които влагат парите си

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване