10/17/11 18:26
(http://www.klassa.bg/)

Четири урока по мениджмънт от руския бизнес

Да, Русия рядко е сочена като източник на позитивни примери за западните компании, но въпреки множеството критики и проблеми пред бизнеса в страната развитието на таланта е сред областите, в които Русия може да предаде ценни знания на организациите по цял свят, пише Константин Корото.
Ето четири урока, които Русия усвои, за да се справи с липсата на бизнес опит при прехода от централно планиране.
Първо, Русия позволи на кадрите си да навлязат в работата. Преминаването към пазарна икономика в Русия, започнало преди 20 години, доведе до търсене на умения и квалификации, твърде различни от предлаганите на трудовия пазар тогава. Компаниите бяха принудени да назначават хора без опит или образование в сферата, като им предлагаха ускорен път на развитие, включващ обучение чрез практика. Способност за усвояване на нова материя, гъвкавост, готовност за поемане на риск и желание за извънреден труд - тези качества бяха по-ценени от дипломата и стажа.
Много от днешните най-успешни изпълнителни директори в международни и местни организации идват от поприща, които в по-развитите страни по-скоро щяха да са пречка. Много компании в развитите нации могат само да завиждат на разработването на талантите в Русия, акцентиращо върху непрестанно обучение на служителите.
Второ, нуждата е майка на всички открития. От вниманието на западния бизнес не бива да убягват многобройните руски примери на хора, успели в сфери, за които не са били готови. Компаниите бяха принудени да търсят необходимите им кадри извън традиционните сфери, така че специалистите по човешки ресурси се концентрираха върху способността и мотивацията на кандидатите да се учат успоредно с изпълнение на задълженията си.
Има толкова случаи на физици, станали банкери; лингвисти, реализирали се като директори по логистичната част, и др. Някои повишават образованието си по собствена инициатива чрез специализирани магистърски програми или такива по бизнес администрация. Руският бизнес цени умението на служителите да се развиват и самоусъвършенстват на работното място. Като резултат в Русия почти липсват редовни магистърски програми по бизнес администрация (като изключим откритото наскоро бизнес училище „Сколково“), но има много предложения за вечерни курсове и допълнителна квалификация.
Трето, възрастта не е пречка. За да попълнят местата, руските компании предлагаха работа на кандидати на възраст, заради която повечето западни работодатели биха ги подминали. Руските фирми не се страхуват да поверяват сериозни отговорности на сравнително млади кадри.
В организационната схема на големия бизнес ще откриете съдружници, ненавършили 30 години, или високопоставени мениджъри в мултинационални компании в началото на тридесетте. Много от тях са започнали професионалния си път още в университета. Компаниите в Русия не се притесняват да назначават студенти, които искат да придобият практически опит. Това може да им даде по-ниски оценки за дипломата, но и важен опит в автобиографията им.
Все пак връчената отговорност бързо бива отнемана, ако не последва добро представяне. Проверката е много взискателна и напрежението е голямо. Издръжливостта е качество, което мнозина руснаци развиват от рано.
Четвърто, умението се изгражда и чрез личен пример. Руският бизнес често организира групови обучения, които са комбинация от теоретични сесии; блокове за решаване на казуси; индивидуално и колективно обучение.
Макар че вече отминаха времената, когато руският бизнес канеше водещи западни професори за „24-часов бизнес колеж“, културата на непрестанно усъвършенстване по върховете на йерархията е непокътната и ръководните кадри често участват активно в разработване на семинари за служителите си. За разлика от повечето западни компании, където развитието на таланти се ограничава основно до компетенциите на отдел „Човешки ресурси“.
Разбира се, в страната има и много примери на връзкарство, липса на професионални стандарти и неефективни HR действия. Русия премина перипетии, с които в бъдеще ще се сблъскват развити и развиващи се икономики. Разглеждането на изпробваните методи в Русия, анализирането на успешните и неуспешните инициативи, изпробването на някои от руските подходи, всичко това може да промени ролята, която има бизнесът на страната в глобалното развитие на мениджмънта.

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване