10/19/11 21:40
(http://e-vestnik.bg/)

Какво липсва в кампанията за София?

Кучета и музиканти в софийските подлези
Кучета и уличен музикант в подлеза край хотел “Плиска” в София. Снимка: e-vestnik

Ако нещо липсва в кампанията за София, то това е искреността. И на кандидатите за съветници и на тези, които претендират за кметския пост. Сигурен съм, че след двайсетина години се върнахме във времето, когато истината, голата истина би била достатъчна да запали хората и да донесе победата на съответния кандидат или пък политическа партия.*

Нещо повече. Колкото по-компетентен човек става в местните работи и в особеностите на българското местно самоуправление, толкова повече се чувства задължен да впряга цялото лицемерие, на което е способен. В най-чист вид можете да го видите, разбира се, при кандидата на БСП – Георги Кадиев. Човекът отиде чак до Страсбург, за да проучи тамошния опит на кварталните съвети. Но видя сламката, а не гредата, която ще му извади очите. А именно — че далеч по-малкия от нашата столица Страсбург има муниципални райони.  Пак Кадиев веднъж обясняваше в едно предаване, че бюджетът на Брюксел е толкова, колкото на София, но това е все едно да кажеш да кажеш, че държавния бюджет, сиреч бюджетът на министерствата изчерпва публичните разходи в България.

Болно ми е, но няма да спестя и лимерието на Мартин Заимов, за когото гласувах на едни предишни избори. Виждам неговите билбордове, които призовават за нов ред в София, но не казват какъв е старият. Чета програмата на Прошко Прошков и виждам, че кандидатът е за промяна на модела и реорганизация на администрацията в София, но не ми е ясно за какво точно става дума. Тоест какво е сега и какво трябва да стане. Най-скромен е може би кандадитът на шумната „Атака“, но най-вероятно по причина, че за разлика от другите кандидати, човекът не вдява за какво дума.

Но за какво става дума, наистина?  Е, не е за дупките, не е за кучетата, не е за парковете, не е дори за околовръстния път и метрото. Става дума най-вече за това как се управлява София и доколкото нейните граждани участват в това управление.

А истината е, че по отношение на управлението София не е  в 19-и век, както наскоро спомена Прошко Прошков, а много по-назад. Европейската ни столица е без аналог сред другите сравними градове в Европа, по причина, че вместо община и муниципални (самоуправляващи се градове в големия град) си имаме нещо като мегаминистерство, което управлява столицата и бюджет, горе-долу колкото този на МВР. Както си му е реда, министерството има своя Минчо, има отдели по районите, които по нечие странно хрумване се оглавяваха от пряко избрани от гражданите началници. Поне докато нещата не дойдоха на мястото си и сега районните началници ще бъдат посочени от новоизбрание общински съвет.

Нямам представа какво си мислят общинарите от други столици или големи европейски градове, които често ни навестяват, но имам чувството, че доста се дивят на някои неща. Например на това, че в състава на София има три града – Банкя, Нови Искър и Бухово, без свое самоуправление, като последният дори не е район. Вие чували ли сте такова нещо? Т.е. населено место някъде в Европа, обявено за град от тамошното законодателство, но без право на свое самоуправление?

Но това, че родният град на премиера няма свое самоуправление, за разлика например от селата Опан или Криво поле, просто можем да го подминем с усмивка. По-важното е, че столичанинът от Люлин, от Младост, Лозенец или Красно село е преди всичко и най-вече поставен под грижите на столичната администрация. Тя е тази, които ще евентуално ще почисти снега по улицата пред дома му, ще отпусне пари за ремонт ...

Публикувана на 10/19/11 21:40 http://e-vestnik.bg/12930/kakvo-lipsva-v-kampaniyata-za-sofiya/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване