10/26/11 21:15
(http://e-vestnik.bg/)

Аятоласите срещу Ахмадинеджад

Асошиейтед прес

Ахмадинеджад в Ливан. Снимка: АП/БТА

В неспирните политически схватки в иранското ръководство това беше равносилно на вкарване в боя на тежката артилерия: най-влиятелната фигура в страната предупреди, че някой ден постът на избран президент може и да бъде премахнат.

Въпреки че на хоризонта не се задават непосредствени промени след заплахата на върховния ирански водач аятолах Али Хаменей (той само говореше смътно за възможности в “далечното бъдеще”), самото споменаване за евентуално елиминиране на най-високия изборен пост в Иран показва сериозността и мащаба на борбата за власт между Хаменей и президента Махмуд Ахмадинеджад.

Месеци наред управляващата теокрация засилваше натиска над Ахмадинеджад и арестуваше негови съюзници заради опити да оспорят почти абсолютната власт на клерикалната система на управление, контролираща Иран от времето на Ислямската революция през 1979 г.

Безцеремонното изказване на Хаменей говори за план от две части: още повече да се засили натискът срещу Ахмадинеджад и да се демонстрира на всички останали, че иранското ръководство е готово да предприеме решителни мерки, за да защити своето.

Вражда има, признава Мехрзад Боруджерди, специалист по иранските въпроси в университета в Сиракюз. Според него Хаменей се опитва да покаже пределно ясно, че системата не може да понесе повече разногласия и че той държи по-силните козове.Това е също един от първите отчетливи намеци за твърдата стратегия на управляващите духовници за парламентарните избори през март.

Очаква се Хаменей и съюзниците му да използват многобройните инструменти, с които разполагат, включително способността да проверяват и блокират кандидати, за да смажат поддръжниците на Ахамадинеджад и още повече да маргинализират политически президента - бивше протеже на Хаменей.

Управляващата структура на властта в Иран, която включва не само твърдолинейни духовници, но и всемогъщата Революционна гвардия, изглежда все по-твърдо решена да потуши вътрешните междуособици.

Те се възприемат като нежелателно отклоняване на вниманието в момент, когато страната се сблъсква с критични въпроси - дали да поднови преговорите със Запада за ядрената програма, как да се справи с оплакванията от нарушения на човешките права и с американските обвинения, че специално подразделение на Революционните гвардейци е намесено в заговора за ликвидиране на саудитския посланик във Вашингтон.

В сегашния момент Иран не желае нищо да клати лодката, обясни Боруджерди. Но едва ли политическите страсти ще се охладят толкова бързо. Хардлайнерите все още искат още по-голямо наказание за Ахмадинеджад заради действията, считани за политическо високомерие - включително стряскащия 10-дневен бойкот на заседанията на кабинета тази пролет в протест срещу кандидата, избран от Хаменей за министър на разузнаването и сигурността.

Десетки поддръжници на Ахмадинеджад бяха арестувани в отговор. Засега репресиите пощадиха вицепрезидента на Ахмадинеджад (и негов роднина по сватовска линия) Есфандияр Рахим Машаеи, заклеймен като главата на “еретическо течение”, тълкувано като оспорване на системата на клерикално управление.

Говореше се дори, че Машаеи използвал заклинания на “черна магия”, за да размъти ума на Ахмадинеджад. През юни президентът обвини опонентите си (косвено и Хаменей), че водят “политически мотивирана” кампания срещу него и се закле да остане до Машаеи, чиято дъщеря е омъжена за сина му.

В момента нищо не подсказва, че Хаменей ще се опита да премахне президентството в полза на министър-председател, подбиран от парламента, което би наложило промяна в конституцията на Иран.

Това обаче може би отразява недоволството сред управляващите духовници след над десетилетие на сблъсъци с президентите: първо с реформаторските усилия на Мохамад Хатами от периода 1997-2005 г., а после с растящите амбиции на Ахмадинеджад, който помогна за смазването на реформаторското движение, но и опита да си присвои собствена база на властта за сметка на върховния водач. Вторият и последен мандат на Ахмадинеджад приключва през юни 2013 г.

Според законите на иранската Ислямска република президентът и парламентът се избират. Но системата се надзирава от неизбрания клерикален ...

Публикувана на 10/26/11 21:15 http://e-vestnik.bg/12982/ayatolasite-sreshtu-ahmadinedzhad/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване