(http://e-vestnik.bg/)
Има ли тайна на дълголетието?
През септември 1921 г. една талантлива ученичка на име Патриша и нейният преждевременно развит съученик Джон били изведени от класната им стая в Сан Франциско от Луис Терман - психолог от Станфордския университет. Доктор Терман търсел надарени деца и помолил учителите да изберат най-умните ученици в класа. Интересувал се какви са източниците на интелектуалното лидерство и се питал дали не би могъл да открие първите искрици на високия потенциал.
Осемдесет години по-късно деветдесет и една годишните Патриша и Джон бяха все още живи. Бяха преодолели всички трудности, бяха живели дълго, бяха в добро здраве.
Каква е тяхната тайна? За да я разгадаем, се опитахме да установим защо през последните двайсет години някои участници в изследването на д-р Терман бяха останали здрави и бяха живели добре до дълбока старост, а други се бяха разболели и бяха починали рано. Междувременно открихме, че много от стандартните препоръки за добро здраве са неуместни или просто погрешни. Заменихме ги с по-прецизни напътствия за постигане на по-дълъг и здравословен живот.
Хиляда и петстотин момчета и момичета, родени през 1910 г., били подбрани от д-р Терман. Сега почти всички са покойници. Установихме времето и причините за смъртта им и проучихме живота им педантично, с всички подробности. Макар и много от тях да бяха починали, преди да навършат седемдесет години, други бяха доживели до дълбока старост, и то в добро здраве.
За наша изненада тези хора не бяха открили тайната на дълголетието в броколито, редовните медицински прегледи, витамините и бягането за здраве. По-скоро това бяха хора с определени навици и установен начин на живот. Техните личностни характеристики, кариера и социален живот се оказаха тясно свързани със здравето им, и то по съвършено неочакван за нас начин.
Обикновените съвети, които се дават на час по лъжичка на хората, които искат да са по-здрави („отпуснете се“, „яжте зеленчуци“, отслабнете“, „оженете се“), са животоспасяващи за някои, но не са нито ефективни, нито икономични за мнозинството хора. Всъщност стандартните медицински съвети често дават обратен резултат и ни оставят с наднормено тегло и огромен стрес, докато се измъчваме да следваме конкретни предписания.
Обществото ни харчи огромни суми за здравеопазване, диети, медикаменти и различни други средства с краткотрайно действие, които помагат донякъде, но в дългосрочен план оказват разочароващо слаб ефект върху здравето и дълголетието ни.
Покойната комедийна актриса Лусил Бол имала своя тайна за дълголетие: „Живей честно, храни се бавно, крий възрастта си.“ Лусил била едновременно и права, и грешала. Данните показват, че да живееш почтено може и да е важно, но бавното хранене няма никакво значение. Прикриването на възрастта наистина затруднява изследователите, но ние открихме начини да надхитрим хората като Лусил.
В работата си насочихме вниманието си най-вече към дълголетието. Много проучвания върху благополучието са неточни, тъй като разчитат основно на отговорите, които участниците дават на въпроси, засягащи собственото им здраве и благополучие - така наречената „самооценка“. Тази самооценка е субективна и често неточна.
Дълголетието не се влияе от самооценките. Макар и да има проучване за надеждността на смъртните актове, до голяма степен е истина, че ако в нечий смъртен акт пише, че човекът е умрял на 26 април 1989 г., можем да сме сигурни за продължителността на живота му и състоянието на здравето му към тази дата.
Голяма част от общоприетите представи за здравето и дълголетието произхождат от предубедени източници, чиито неточности са далеч по-големи от пристрастията на самооценките. Освен изследвания, свързани със себичен интерес, за които слушаме толкова често (когато някой има финансов интерес от определени резултати), съществуват и много източници на неволни грешки или неточности. Ако се замислите за това - както правим ние всеки ден в лабораторията, - ще осъзнаете, че никога не можем да сме ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/11/21