(http://e-vestnik.bg/)
Египет - революцията, която се заблуди по пътя
Асошиейтед прес
Египетските революционери могат да посочат момента, когато революцията им започна да губи пътя. Това бе денят на най-голямата им победа, когато протестиращите, изпаднали във възторг от падането на президента Хосни Мубарак, приветстваха армията, която се намеси, за да заеме мястото му. “Армията и народът са едно”, скандираха те тогава.
През следващите девет месеца управляващите генерали - всичките назначени от Мубарак, твърди привърженици на управлението му - държаха в желязна хватка процеса, който революционерите се надяваха да доведе до премахване на стария режим и преход към демокрация. Военните затвърдиха властта си, давайки си големи правомощия, а управлението на страната се препъваше и египтяните се тревожеха от безредиците по улиците и западащата икономика.
Младежките групи, които бяха двигателят на 18-дневното въстание срещу Мубарак, започнало на 25 януари, бяха изтикани, маргинализирани и изолирани. Трупаният с месеци гняв срещу начина, по който военните действат през преходния период, избухна този уикенд и предизвика сблъсъци на площад “Тахрир”, в които загинаха над 20 души, а стотици бяха ранени.
Изборите за първия следреволюционен парламент, които започват на 28 ноември, обещават да са първият честен и ясен вот в историята на страната. Но вместо радост и вълнение, египтяните изглеждат по-скоро объркани. Избирателната система е тромава и сложна и гласуването ще се проточи с месеци. Мнозина не са наясно кои са кандидатите.
Ислямските фундаменталистки партии и по-специално влиятелните “Мюсюлмански братя” се очаква да бъдат най-големите победители и да получат мнозинство в парламента. Но независимо кой ще спечели, има съмнения дали следващото правителство ще бъде достатъчно силно, за да се опълчи на управляващите генерали, които ще останат и които са против големи реформи.
Военните вече се опитват да поемат ръководна роля в главния приоритет за следващия парламент - формирането на комисия, която да напише новата конституция. Управляващият Висш съвет на въоръжените сили поиска да играе политическа роля като “пазител” на конституцията - условия, които ще доведат до пазене в тайна на бюджета на военните и ще им дадат право на вето върху решенията на комисията, изготвяща конституцията.
Когато бъде избран президент - вотът засега е насрочен за края на следващата година или началото на 2013 г. - човекът, който ще заеме висшия пост, вероятно ще бъде задължен на генералите, или защото ще произхожда от средите на военните, или защото те може да имат повече правомощия от него.
Положението в Египет е много различно от атмосферата в Тунис, където Арабската пролет започна с протести, довели до падането на 14 януари на дългогодишния диктатор Зин ел Абидин Бен Али. Изборите там през октомври бяха изблик на ентусиазъм и оптимизъм, избирателите масово гласуваха. Ислямистите се представиха като най-силната партия в изборите, но дори либералите, които се тревожат за засилващия се религиозен уклон, гледат на вота като на победа на демокрацията.
Не е маловажно, че военните в Тунис не изиграха почти никаква роля в прехода и останаха на заден план, докато гражданското преходно правителство управляваше страната след Бен Али. Гласът на политическите партии и реформаторите се чуваше чрез работата на 150-членната Висша комисия за реализиране на целите на революцията, която действаше като квазизаконодателен орган. Властта бе съсредоточена най-вече в ръцете на цивилни, които обществото можеше свободно да оспорва и критикува.
Гражданското правителство в Египет не е нещо повече от “секретар” на Висшия съвет на въоръжените сили, както каза Нобеловият лауреат за мир и виден поддръжник на реформите Мохамед ел Барадеи. Съветът работи в атмосфера на потайност, издава понякога неясни укази, потушава критиката и се стреми да дискредитира групи, които стоят зад вълненията и да настрои обществеността срещу тях, като ги нарича “управлявани от чужди сили”.
Генералите са обвинени, че са ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/11/23