11/27/11 22:40
(http://e-vestnik.bg/)

Москва и Пекин - съюзници по неволя заради Арабската пролет

сп. Форин полиси

Помните ли съветско-китайския разрив? Москва и Пекин изглежда не си го спомнят. Поне по отношение на сегашните събития в Близкия изток и Северна Африка Китай и Русия все повече сближават позициите си. В Съвета за сигурност на ООН те или се обявяват против западните инициативи или дават гласност на своите резерви.

За някои това може да изглежда като солидарност между две авторитарни правителства, за други - координирани усилия да се разводни и евентуално да се срине американското и западно господство върху световната политика. Макар и в двете предположения да има истина, реалността е по-широка и трябва да бъде по-добре разбрана от западната общественост и политици.

Първо трябва да кажем, че не е замесена никаква идеология. Макар Китай все още да твърди, че е комунистическа страна, тя отдавна отхвърли маоистката догма, включително във външните си отношения. Русия запокити комунизма точно преди двайсет години. Вярно е, че и двете страни са авторитарни, макар едната да е в по-мекия, а другата - в по-суровия вариант.

Въпреки това няма такова нещо като “авторитарен интернационал”, който да възпламенява солидарност между управляващите автокрации. (Нито пък има такъв в Близкия изток - нека само се замислим как Катар се справи с Муамар Кадафи и как Саудитска Арабия се справя с Башар Асад). Както Русия, така и Китай, са преди всичко прагматици.

Освен това те не се съревновават, особено в регионалната геополитика. Глобалните интереси на Китай са в същността си икономически. Китай зависи от Иран, например, за една четвърт от петрола, който внася от Близкия изток. Китайски компании участват в редица проекти из региона. Войната в Либия остави без работа 20 000 китайци. Подобен брой руски туристи се оказаха “заклещени” в Египет при падането на режима на Мубарак.

Москва, разбира се, има скрити интереси, различни от грижите за своите летовници, като доставчик на оръжия и ядрена енергийна технология за няколко страни, но тя определено не се надпреварва с Вашингтон за регионално превъзходство.

Освен това нито Пекин, нито Москва, изпитват някакъв особен афинитет към управниците в Близкия изток. Хосни Мубарак все пак беше дългогодишен съюник на САЩ, тунизийският президент Зин ал Абидин Бен Али бе близък до Париж, а Кадафи се помири със Запада през 2003 г.

Сирийският президент Башар Асад е различен, разбира се. Дамаск бе близък съюзник на Москва в дните на Студената война и запази приятелски отношения с Русия до ден днешен. Сирийските военни сили се въоръжават с руски оръжия от 60-те години на миналия век, а средиземноморското пристанище Тартус е приютило съоръжение, използвано от руските ВМС.

Русия със сигурност не иска да изгуби Сирия. Тъй като съдбата на Асад виси на косъм от март, Москва започна контакти със сирийската опозиция. Руснаците приемат враговете на Асад в Москва и осъждат насилието, но в същото време призовават Дамаск да започне политически реформи и дори блокираха официално осъждане на репресиите на сирийското правителство от Съвета на Сигурност на ООН.

Подходът на Пекин бе в основни линии същият - той иска реформи от Дамаск, а в същото време разговаря както със сирийското правителство, така и с опозицията и отказва да подкрепи санкции срещу Сирия в Търтъл Бей (квартала в Ню Йорк, където е централата на ООН - бел.прев.)

Официалната позиция на Китай е “подкрепа за сирийския народ”. Има голяма разлика обаче между тази позиция и отношението на западните правителства. За мнозина на Запад подобна подкрепа означава активна ангажираност, която не изключва по принцип употребата на сила. За китайците тя означава да позволят на сирийците да решат сами проблемите си без външна намеса и евентуално да признаят избора на народа, както Пекин направи в крайна сметка с Либия.

Подобно на Китай Русия отхвърля военна ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване