(http://e-vestnik.bg/)
Да пазаруваме българско за Коледа - доколко може да си помогнем в кризата?
България внася всичко, а почти нищо не изнася
Във Фейсбук се разпространява постинг, който призовава да купуваме български подаръци за Коледа.
Ето какво гласи:
„Нека тази Коледа купуваме подаръците за нашите близки от малки магазини, нека купуваме изделия ръчна изработка. Нека купуваме от съседа, който прави всичко за своя магазин или от приятеля, който произвежда уникални неща. Нека да направим така, че нашите пари да достигнат до обикновените хора, които имат нужда от тях (а не до мултинационални компании в другия край на света…) По този начин повече хора близо до нас ще бъдат способни да изживеят една наистина весела Коледа. (Ако си съгласен, копирай това съобщение на стената си.)”
Въпреки известна наивност в този призив, той има смисъл и наистина може да има икономически ефект.
Вместо китайски играчки, вносни битови уреди, вносни напитки, българинът може да си помогне в кризата, като поне веднъж избере български стоки и продукти за Коледа и Нова година.
Трудно е, но не е невъзможно.
Ако онзи, който купува храни и питиета за коледната трапеза, избере българското, това ще е стимул за български производители, с всичките им работници и служители.
Да, не всичко българско е висококачествено, но на тази Коледа можем да изберем и поощрим доброто местно производство. В e-vestnik ще публикуваме например своеобразна класация за най-добрите ракии и вина, като ориентир за пазаруване (виж например тук една дегустация на българско шампанско). Заслужава си да се поощрят добрите производители.
С малко повече наблюдателност купувачът в супермаркета може да изиграе съществена роля. Например, ако избира масло или пъстърва, или колбаси, или зеленчуци - наред с българските има 2-3 вида вносни, почти на една и съща цена. Нека за тази Коледа изберем българско. Нека изпием едно българско вино, вместо вносно. Или българска ракия, вместо вносна водка.
Коледното пазаруване е хубав повод българинът да се замисли въобще за мястото си в света и за това какво може. В благополучие живеят онези нации и държави, които имат какво да продадат на световния пазар. Германия продава химикали, лекарства, техника, автомобили - от масови до луксозни и т. н. Закъсалата Италия е напълнила света не само с италиански ресторанти, спагети и вино. Продава и коли като мазерати, и ферари, продава и мода за милиарди. И т. н.
Какво продава България? Нищо, което да я изхрани. Онези, които се сещат за кисело мляко и сирене, вино и розово масло, са наивници. Българското сирене е неизвестно на света. Той знае гръцкото бяло сирене. Киселото мляко е само географско понятие, не износ. Бактерията я продават чужди компании по света и с нея квасят йогурт от Щатите до Япония. Но това не е български експорт. Розовото масло не може да изхрани страната, а износът ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/11/28