12/04/11 22:25
(http://e-vestnik.bg/)

Щурмът на британското посолство - тежки последици за Иран

Ройтерс

Щурмът на британското посолство в Техеран извади наяве разделението в иранския управляващ елит, в който консервативните привърженици на твърдата линия тласкат Иран към глобална изолация, докато правят маневри, за да поемат контрола над президента Махмуд Ахмадинеджад в навечерието на изборите през 2012 г.

Великобритания затвори посолството си след като във вторник в него нахлуха твърдолинейни младежи и изгони иранските дипломати от Лондон. Последиците за Техеран обаче се задълбочиха, когато още няколко страни отзоваха посланиците си, в това число Франция и Германия.

Атаката срещу британското посолство в Техеран се случи няколко дни след като доминираният от хардлайнери парламент на Ислямската република прие закон, принуждаващ правителството да понижи равнището на дипломатическите отношения с Великобритания и да изгони британския посланик като наказателна мярка срещу новите санкции, наложени от Лондон на Техеран заради ядрените му дейности.

Западни дипломати и някои местни анализатори смятат, че щурмът на посолството е бил тайно организиран от изолационистки твърдолинейни елементи в разпокъсаните структури на властта в Иран, предани на върховния духовен лидер аятолах Али Хаменей. Нападението беше ръководено от членове на радикалната ислямистка милиция на басиджите, а двама твърдолинейни противници на Ахмадинеджад открито го подкрепиха. Техните думи бяха в пълно противоречие с извиненията, поднесени от външното министерство.

Тази изразена на висок глад подкрепа за щурма отрази предаността на техеранския кмет Мохамад Бакир Калибаф и на председателя на парламента Али Лариджани към Хаменей, който все още не е говорил открито за случилото се. “Нападението ясно показа вътрешните политически разделения. Чуждият натиск задълбочи разцеплението и в отговора на Иран нямаше единство”, заяви ирански анализатор, пожелал да запази анонимност.

Разногласията по високите етажи на властта в Иран никога не са били толкова открити, но те почти нямат нищо общо със спора на Иран със Запада заради иранската ядрена програма или с опозицията, настояваща за реформи, която през 2009 г. отхвърли преизбирането на Ахмадинеджад за президент и обяви, че изборите са били фалшифицирани.

Ахмадинеджад е подложен на остри критики от твърдолинейните консерватори и от влиятелните духовни лидери заради отклоняващата се от стандартите икономическа политика, възприемана от тях като инфлационна и пилееща петродоларите. Ахмадинеджад разгневи допълнително твърдолинейния елит с усилията си да изтръгне повече контрол над силите за сигурност и външната политика от духовната върхушка, начело на която е Хаменей.

“Сега твърдолинейният противников лагер свали ръкавиците. Атаката срещу британското посолство беше предупреждение за правителството на Ахмадинеджад. То ще има много работа с тази новосъздадена международна криза”, смята анализаторът. Кризата ще допринесе за подкопаване на доверието в лагера на Ахмадинеджад в навечерието на парламентарните избори през 2012 г., смятат анализатори.

“Въпреки твърдата си антизападна риторика Ахмадинеджад е отворен към идеята да поеме ангажименти пред Запада. Той загуби легитимността си у дома след вота от 2009 г. и започвайки диалог със Запада, той търси международна легитимност”, смята анализаторът Мохсен Садеги. “Борбата за власт между водещите ирански лидери може да разтърси Ислямската република чак до основи и да отслаби Ахмадинеджад в глобален план”, допълва той.

Иранският елитен Корпус на гвардейците на Ислямската революция и милицията на басиджите вече се дистанцираха от Ахмадинеджад и си остават предани до гроб на Хаменей. Някои анализатори казват, че нарастващата изолация на Иран ще има негативно влияние върху международните усилия за принуждаване на Техеран да се откаже от тайните си ядрени дейности, които според САЩ и техните съюзници целят създаването на атомна бомба.

Иран, петият най-голям износител на петрол в света, твърди, че иска само ядрена технология, за да произвежда повече електричество за бързо нарастващото си население. “Тази изолация няма да помогне на Запада. Иранците ще обвинят западняците, че не търсят политическо решение на ядрения спор”, казва анализаторът Хамид Фарахваши.

Щурмът срещу британското посолство според анализаторите напомняше ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване