(http://e-vestnik.bg/)
Бунтове разклащат режима на Назърбаев
Мария Гордеева
Ройтерс
Бунтовете на петролните работници в Западен Казахстан говорят за това, че се засилва натискът върху президента Нурсултан Назарбаев да разхлаби строгата авторитарна система, изградена от него в огромната централноазиатска страна, която губи бързо привидната си стабилност.
Според казахстански представители, в сблъсъците на 16 декември след уволненията на петролни работници са били убити 14 души в западния град Жанаозен, а още един човек е бил убит на следващия ден, когато насилието е обхванало и намиращо се наблизо село. Това беше локална криза, която отдавна тлееше и с която местните власти не успяха да се справят.
“Хората искат да бъдат чути, но няма механизми, чрез които това да стане. Такъв е ефектът от подобни брутални методи”, смята казахстанският политолог Айдос Сарим. “Жанаозен всъщност заплаши единството на нацията ни”. “Като цяло има нужда да се отпуснат юздите. Нужни са обществени механизми. Има неща, които трябва да бъдат обсъдени в парламента”, каза той. “Трябва да се модернизират обществото, политическата система”.
Седемдесет и една годишният Назарбаев, който е бивш металург, управлява степната държава-производителка на петрол още от времето на Съветския съюз и проведе светкавични пазарни реформи, довели до бърз икономически растеж и повече от 120 милиарда долара в преки чуждестранни инвестиции.
Но съществува огромна разлика между либералния икономически модел и еднолично управляваната политическа система, в която Назарбаев има големи правомощия, не позволява никакво несъгласие и ръководи “Нур Отан” - управляващата партия в 16,6 милионната бивша съветска република.
Известен с прозвището “Татко”, той управлява с твърда ръка деветата по големина страна в света, пренебрегвайки, както в чужбина, така и у дома, критиките относно репресиите срещу независимите медии и дисидентите. През януари Назарбаев ще свика предсочни парламентарни избори, които ще позволят поне номинално да има опозиция в еднокамарния еднопартиен парламент. Но президентът не пожела да се вслуша в западните призиви да изпълнява ангажиментите си към демокрацията.
Назарбаев си остава популярен в Казахстан, в чийто съседки като Киргизстан и Таджикистан имаше доста голяма нестабилност. Президентът беше показан от държавната телевизия как се мести от една празнична гала вечеря на друга в своята футуристична столица Астана, когато избухнаха сблъсъците навръх 20-ата годишнина от независимостта от Съветския съюз.
При безредиците в град Жанаозен петролни работници влязоха в стълкновние с полицията и подпалиха множество частни сгради, както и такива на местната власт. Това бяха най-кървавите сблъсъци от времето на Съветския съюз насам. Хиляди петролни работници стачкуват от май в Мангистауска област, искайки повишаване на заплатите. Около 2 000 стачници бяха уволнени, а държавната машина до голяма степен не обърна внимание на оплакванията на служителите от нефтодобива.
“Към Назарбаев беше отправено сериозно предизвикателство”, каза Алексей Малашенко, анализатор към московския аналитичен център “Карнеги”. “Той просто го проспа, пропусна удара… след което последва несъразмерна реакция”.
ПУКНАТИНИ В СТЕНАТА?
“Протестите извадиха наяве и основните слабости на политическата система, която Назарбаев градеше през 20-те години, откакто е на власт - но тя работи, докато лидерът е силен и относително млад”, каза Лилит Геворгян, анализатор в “Ай Ейч Ес Глобъл инсайт”. “При предаването на властта всички достижения на политическата и икономическа стабилност могат да бъдат заличени, ако избухнат политически вълнения”.
Казахстанските власти се опитаха да отклонят обвиненията, отправени към Назарбаев. Близкият съветник на президента Ермухамет Ертисбаев заяви, че безредиците са били организирани с пари от чужбина, но отказа да даде повече подробности. Той каза още, че положението е окончателно овладяно.
“Няма да има революция в арабски стил. Можете да видите с очите си, че в Казахстан е спокойно”, заяви той. “Цялото мултиетническо население на Казахстан подкрепя държавния глава”. Запитан относно митинг в град Актау, административния център на ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/12/23