01/02/12 16:49
(http://www.klassa.bg/)

Бизнесът ще търси ИТ специалисти, продавачи и инженери

Странно, но е истина - безработицата продължава да се увеличава, а в същото време има голямо количество незаети работни места. Основната причина за подобни дупки в системите на различните страни е несъответствието между квалификациите, които търсят работодателите, и уменията на работниците. Списание „Форчън“ публикува анализ на десетте професии, които ще са най-търсени през тази година. Съвсем очаквано, информационните технологии и в тази подредба са на първо място.
Популярният сайт за кариерно развитие Indeed.com наскоро анализира милиони предложения за работа, които циркулират на страниците му. Анализаторите от него научиха, че най-бързоразвиващата се категория на ключови думи е в сферата на ИТ. Сред тях попадат понятия като HTML5, Android, мобилни приложения и социална медия. Друго изследване, направено от сайта за работа в областта на технологиите Dice.com, показа, че около двама на трима мениджъри планират да добавят към персонала си и служители, занимаващи се с технологии. Това ще се случи още през първата половина на 2012 г. Над един на четирима от тези експерти се надява да увеличи ИТ звеното с повече от 20%.
Позициите за разработчици на софтуер, които са специализирани в приложенията, ще се увеличат с около 34% до 2018 г. според Best Jobs for the 21st Century, нова книга на анализатора на пазара Лорънс Шаткин. Заплащането също е добро. Според данни на Бюрото по труда в САЩ разработчиците на софтуерни системи например печелят средно над 94 хил. долара годишно.
Според „Форчън“ под номер две сред най-търсените професии са професионалистите в здравеопазването. Причината е в застаряването на населението в САЩ. До момента специалистите по здравни грижи не са забелязали спад в заетостта и се очаква трендът да се запази такъв. Изследване на Шаткин показва, че всяка година само в Щатите ще са необходими почти 104 хил. нови сестри. Средното заплащане е около 65 хил. долара на година. Освен тях ще бъдат необходими и около 8 хил. нови работни места за физиотерапевти всяка година със средно възнаграждение около 76 хил. долара за 12 месеца. Търсенето на асистенти в стоматологични кабинети също се повишава, като очакванията са до 2018 г. да отбележи ръст от повече от 36%. Средното им заплащане е около 68 хил. долара.
Освен пряко заетите ще са необходими и мениджъри в здравеопазването, както и повече помощен персонал. Тези, които не са обучени или им липсва опит да работят директно с пациентите, имат възможността да се ориентират към управлението, финансите, маркетинга или човешките ресурси в областта на здравето.
Инженерите пък попадат под номер четири в подредбата на „Форчън“ и се очаква да се радват на сериозен интерес от страна на бизнеса. Цели 88% от работодателите срещат сериозни проблеми в намирането на достатъчно кадри, показва проучване на Society for Human Resource Management. Строителните инженери също са в изгодна позиция заради завишеното търсене. Анализ на Шаткин сочи почти 25% скок в нуждата от специалисти, които проектират мостове, пътища и други инфраструктурни обекти. Средната заплата в тази област е около 78 хил. долара годишно.
Индустриалните умения са едни от тези, които се нареждат високо и са ценени от работодателите. Над две трети от шефовете посочват сериозен недостиг на квалифицирани нови служители, които да заменят пенсионираните електротехници, дърводелци и заварчици. С глобализацията на компаниите все повече ще нараства и нуждата от нови експерти в области като логистиката, управлението на доставките, ръководството в предприятията и др.
На шесто място в подредбата според „Форчън“ са науките за живота, фармацията и биотехнологиите. Те се причисляват към най-значимите технологични и икономически области на XXI век. Медицинските новатори са все по-търсени както в сферата на цялостната фармация, така и само при биотехнологиите. Според анализатора Лорънс Шаткин до 2018 г. ще има 40% скок на свободните места за научни изследвания, като средната заплата в бранша ще бъде в рамките на 76,7 хил. долара годишно.
Продавачите също ще са много търсени като персонал. Продавач е една от най-старите професии, която устоява на рецесии и на икономически спадове. Обикновено този тип работници са първите, които се наемат, когато стартира даден бизнес, и последните, които се уволняват. В изследването на Шаткин обаче 72 на сто от анкетираните работодатели смятат, че сега е много трудно да се наемат продавачи.
Търсенето на финансисти и счетоводители продължава и през последните няколко години проблемът се изостря. Основна причина за недостига на квалифицирани кадри са колежите и университетите, които продължават да не обръщат голямо внимание на проблема с търсенето и предлагането на работна ръка. Повече от половината работодатели, участвали в проучването, коментират, че биха наели още специалисти в счетоводството и финансите, стига да има желаещи. Дискаунтърите също попадат в подредбата. Магазините, които продават стоки с по-ниски цени, са известни за всички клиенти, като по време на криза процъфтяват. Точно по тази причина има необходимост от повече работници и мениджъри, които да се грижат и да подкрепят развитието на веригите.
На десето място според класацията са частните фондове за инвестиции в акции и дялови участия. Според различни изследвания фирмите, занимаващи се с дялови участия, се стремят активно да управляват и насърчават своите таланти. Работниците в подобни фирми трябва да са подготвени и да са усъвършенствани да взимат решения във всяка една ситуация, в която настъпва обрат, или когато се подготвя IPO и други. Това са много предизвикателни работни места, на които или мениджърът се справя, или не.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване