01/02/12 22:30
(http://e-vestnik.bg/)

Приказка за двете Кореи

сп. Форин полиси

Военен парад в Северна Корея. Снимка: kreml.org

Ако гледаш погребението на Ким Чен-ир по англоезичния канал на китайската централна телевизия Си Си Ти Ви, може да ти бъде простено, ако сметнеш, че Северна Корея е прогресивна страна, която върви към успех с големи икономически реформи.

Докато коментатори в Ню Йорк и Сеул критикуваха неспособността на режима да оцелее или заливаха със студена вода възможностите за мир, китайски коментатори в англоезичната официална държавна медия приветстваха Ким Чен-ир за мъдростта му да признае ефективността на китайския модел на чуждестранни инвестиции.

Репортери на Си Си Ти Ви предвиждаха с упорито незнание, че Ким Чен-ун, двадесет и няколко годишният наследник и нов върховен лидер, ще консолидира още повече победата на пазарните принципи и следователно ще гарантира жизнеспособността на Корейската народнодемократична република.

Повтарян няколко пъти по време на предаваната на живо, но с прекъсвания, траурна процесия, разказът на китайската телевизия за живота на Ким Чен-ир представи различни вариации на икономическата тема. Телевизията представи Ким като вдъхновен от Китай реформатор и сила за регионален мир и възторжено описа различните му пътувания до Китайската народна република.

Докато огромните бузи на Ким Чен-ун изпълваха екрана, китайската телевизия разграничи севернокорейските изблици през 2010 г. - потопяването на южнокорейския военен кораб “Чонан” и обстрелването на остров Йонпьон - от младия наследник, за който се носят слухове, че стои зад подобни провокации.

Вместо да се съсредоточават върху военните му връзки, анализатори от китайската телевизия изтъкнаха чуждото образование на Ким Чен-ун и коментираха, че петте години, които е прекарал в Швейцария като тийнейджър може да се приемат за знак, че при неговото управление ще има “по-голямо отваряне и повече реформаторски мерки”. Като че ли с приказки от този род нещата наистина могат да се променят.

Иначе казано, Пекин има основателни причини да покаже подкрепа за Пхенян пред западния зрител. Китай наистина рискува много престиж и пари по въпроса Ким да приеме икономически реформи в китайски стил. Освен развитието на финансовите възможности по границата, Пекин отказа да критикува Пхенян за провокациите му (с изключение на втория ядрен опит през 2009 г.) И няма съмнение, че Китай предпочита независима Северна Корея, тъй като обединеният полуостров, неизбежно ръководен от Сеул, ще означава американски военни в страна, граничеща с Китай.

Въпреки това в по-неофициалната китайска преса се говори по-нюансирано за Северна Корея. Въпреки публикациите в големите официални китайски медии като Синхуа или англоезични вестници като “Глобал таймс” и “Чайна дейли”, много влиятелни китайски интелектуалци и създатели на външна политика споделят вижданията си в по-специализирани публикации, че Северна Корея е несигурна и нестабилна.

Освен установените от китайската комунистическа партия параметри, че Ким Чен-ун е лицето на стабилността и засега икономическите ангажименти трябва да бъдат запазени, практически всичко друго може да бъде дискутирано. Някои реакции на смъртта на Ким Чен-ир в редакционните страници на китайските вестници, макар и да не достигат висотата на “мустакатата сила” на Джон Болтън, разкриват дълбоко недоверие към режима на Ким.

Редакционна статия от 21 декември на Сун Синсън, външнополитически коментатор в китайскоезичната версия на националистическия “Глобал таймс”, критикува севернокорейската военна политика. “При Ким Чен-ир, севернокорейският народ трябваше да затегне коланите в замяна на по-модерни военни оръжия”, отбелязва Сун. Той посочва и пълната липса на харизма на Ким Чен-ун и представя сценарий, в който бъдещето на Северна Корея в областта на интернет (неизбежна последица от следването на китайския път) предизвиква разгневената младеж да свали режима - очевидно признание, че КНДР може да се разпадне.

Защо има противоречие между това, което се представя на чужденците като позиция на Китай спрямо Северна Корея и начина, по който китайците обсъждат въпроса?

Единият от отговорите се крие в старото комунистическо разбиране за ...

Публикувана на 01/02/12 22:30 http://e-vestnik.bg/13540/prikazka-za-dvete-korei/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване