(http://radiomilena.com/)
Как да санираме жилището си с европари
До края на месец януари 2012 г. заинтересуваните бенефициенти може да кандидатстват с проекти за подобряване на енергийната ефективност в многофамилни жилищни сгради. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по Оперативна програма „Регионално развитие“ (ОПРР) възлиза на около 50.11 млн. лв. В тази сума влизат 42.59 млн. лв. от Европейския фонд за регионално развитие и 7.52 млн. лв. национално съфинансиране.
Освен 50-те млн. лв., са предвидени и още 13 млн. лв. Те ще могат да бъдат използвани под формата на нисколихвени заеми и гаранции по заеми на сдружения на собственици или на собственици на самостоятелни обекти (ССО) за внедряване на мерки за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради. Средствата ще се предоставят на граждани, които не могат да санират дома си със собствени пари
В момента Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) провежда обществена поръчка за избор на Фонд за жилищно обновяване. Крайният срок за подаване на документи е 16 януари 2012 г. Най-важният критерий в поръчката е изгодната лихва по кредитите, които ще отпуска фондът.
Планираната продължителност на проектите не може да надвишават 36 месеца. В териториалния обхват на настоящата схема „Подкрепа на енергийната ефективност в многофамилни жилищни сгради“ попадат 36 градски центрове – Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Велинград, Видин, Враца, Габрово, Гоце Делчев, Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол.
За да може един проект да бъде одобрен, в съответната сграда трябва да има легитимно учредено сдружение на собствениците. Поне 60% от участващите в него трябва да са съгласни, за да се пристъпи към саниране.
Допустими дейности
Най-напред се извършва обследване на енергийната ефективност и внедряване на мерки за енергийна ефективност.
Сред дейностите, за които може да се кандидатства, са: топлоизолация; подмяна на дограма; локални инсталации и/или връзки към системите за топло, – газоснадбдяване, топлинна изолация на външни ограждащи елементи (външни стени, покриви, подове и др.); основен ремонт, модернизация или подмяна на локални източници на топлина – котелни пространства или прилежащите им съоръжения, смяна на горивната база при доказан енергоспестяващ и екологичен ефект; изграждане на инсталации за ополозатворяване на ВЕИ; ремонт или подмяна на вътрешна отоплителна/охладителна/вентилационна инсталация, включително радиаторни термостатни вентили и разпределители в общите части на жилищната сграда; ремонт на електроинсталация в общите части и въвеждане на енергоспестяващо осветление в обекта на интервенция; инсталиране на автоматизирани сградни системи, в това число регулиране на потреблението на топлина и електрическа енергия към локалните източници, собственост на ССО в общите части; газифициране на сгради (вътрешна сградна разпределителна мрежа и котел/котли), при наличие на изградена до сградата разпределителна газопроводна мрежа.
Накрая, но не последно място, се включват строително-монтажни работи, свързани с изпълнението на мерките за енергийна ефективност и съответното възстановяване на общите части на обекта на интервенция в резултат на изпълнените мерки.
Колко ще поема държавата и колко – бенефициентите?
Средната сума, която ще бъде отпусната по ОПРР на апартамент, ще бъде около 10 хил. лв. Половината от нея ще бъде поета от държавата, а останалите ще могат да бъдат набрани по 2 начина. Първо – собствено финансиране или взет кредит от страна на собствениците. Второ – създаване на публично-частно партньорство със съответната „Топлофикация”. Ако се избере този вариант, сумата, която ще бъде необходимо живеещите в съответната сграда да съберат, ще намалява с още 25-30%. Разликата с първоначалната сметка ще се изплаща разсрочено на кредитната институция.
Ако в съответния блок или апартамент има подменена дограма, тя няма да се сменя отново. Тези разходи ще бъдат взети предвид и сумата ще може да се намалява още. Ако пък има поставена топлоизолация, тя ще бъде измерена дали достига необходимия клас. Ако го достига, ще бъде възприета. Ако ли не, ще бъде надградена до достигане на необходимото ниво.
Сред останалите услуги, които ще осигури държавата, ще бъдат безплатно енергийно и конструктивно обследване и надзор. Поети ще бъдат и подготовката и изпълнението на проекта. Това стана ясно още от думите на министър Павлова. Тя припомни данни, според които 97.5% от многофамалните жилищни сгради са частна собственост.
Полезна информация и насоки:
Пакет документи и изисквания за кандидатстване може да намерите тук и тук
Попълненият формуляр за кандидатстване със съответните приложения трябва да бъде подаден в запечатан плик с препоръчана поща, по куриер или да бъде доставен на ръка на следния адрес: гр. София, пощ. код 1202, ул. „Св. Св. Кирил и Методий” № 17-19, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Главна дирекция „Програмиране на регионалното развитие”, Отдел „Изпълнение на програмните приоритети”. При получаване на попълнения формуляр за кандидатстване със съответните приложения към него на конкретния бенефициент се издава разписка с подпис и дата.
Повече за това какво трябва да пише на плика, съдържащ целия пакет за кандидатстване, може да откриете в комплекта документи, съдържащ изискванията.
Въпроси във връзка с попълването на формуляра за кандидатстване и изискванията по настоящата схема за предоставяне на безвъзмездна помощ могат да се задават само от конкретния бенефициент на електроненен адрес oprd@mrrb.government.bg, на факс: 987 74 50 или адрес за кореспонденция: гр.София пощ. код 1202, ул. „Св. Св. Кирил и Методий” № 17–19, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Главна дирекция „Програмиране на регионалното развитие”, Отдел „Изпълнение на програмните приоритети”.
Въпросите се задават не по-късно от 21 дни преди съответния краен срок за подаване на проектното предложение, като ясно се посочва номерът на бюджетната линия на схемата за безвъзмездна помощ: BG161PO001/1.2-01/2011 „Подкрепа за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради“
Ако не попадате в обхвата на мярката по ОПРР…
В средата на месец септември 2011 г. беше представена кредитната линия на Програмата за кредитиране на енергийната ефективност в дома REECL. По нея домакинствата ще могат да получат кредити на стойност 40 млн. евро и 14 млн. евро безвъзмездна помощ за подобряване на жилищата си през следващите 3 години.
По време на представянето беше обяснено, че инструментът е насочен към към онези 3.1 млн. жилища в страната, които се намират в селските и труднодостъпните райони.
Помощта ще варира между 20, 30 и 35% от стойността на ремонта. Тя ще зависи от това дали кандидатстват индивидуални домакинства, цели многофамилни сгради или сдружения на етажните собственици за едновременно подобрение на сградната обвивка и инженерните системи. С така зададените условия се стимулира подобряването на ефективността на цели сгради, а не само на отделни жилища.
Повече по въпроса може да прочете тук.
ECON.BG
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/01/10