01/11/12 18:20

Йордан Йовчев се класира на шеста олимпиада

Българският състезател по спортна гимнастика Йордан Йовчев направи уникално постижение, след като успя да се класира за историческа шеста олимпиада. Ветеранът в спорта си извоюва квота за игрите в Лондон през лятото, след като влезе в Топ 30 на последната олимпийска квалификация в многобоя. Четирикратният световен шампион постигна общ сбор в многобоя от 82.698 точки и остана на 13-о място. Йордан Йовчев получи най-висока оценка на прескок – 14.966 точки, а на халки беше оценен с 14.600 точки. На останалите уреди оценките му бяха 13.225 точки на висилка, 13.233 точки на успоредка, 13.833 точки на земя и 12.841 точки на кон с гривни. По този начин Йордан Йовчев стана единственият гимнастик в историята, който ще участва на шест олимпиади. Въпреки четирите си световни титли той така и не успя да спечели златен медал от олимпийски игри. „Съжалявам страшно много, че не успях да спечеля златен олимпийски медал. Сега съм остарял и шансовете ми за титла са много малки. Съмнявам се, че някога ще спечеля злато от олимпийски игри“, заяви след класирането си Йордан Йовчев.