(http://e-vestnik.bg/)
Япония - упадъкът на една световна звезда
Бизнесмоделът на “Япония АД” вече не работи. Производствените отрасли се изнасят в чужбина, икономиката страда заради силната йена, от последиците от цунамито и от амбициозните съседни страни.
А сега накъде? Президентът на Toyota Акио Тойода издаде безпощадна присъда. Присъда над актива, от който страната му е толкова горда - конкурентоспособността си като място за производство. “Когато нещата бъдат разгледани от чисто логическа гледна точка, изглежда безсмислено да се произвежда в Япония”, каза Тойода.
Изявлението бе направено през юни миналата година, когато той обяви как автомобилостроителната компания планира да преструктурира бизнеса си в страната. Концернът губеше пари заради високия курс на йената, много пари.
Toyota не е сама в това начинание. В много офиси и заводи на “Япония АД” цари тревога. Силната йена, недостигът на електроенергия заради цунамито, неблагоприятната за компаниите данъчна и търговска политика, както и сякаш неудържимият възход на съседните Китай и Южна Корея - всички тези фактори поставят някога безспорната звезда в автомобилостроенето и електрониката под голям натиск.
Все повече производители напускат страната и се изнасят към места, където производството е по-изгодно. Политици, мениджъри и медии предупреждават: точно браншовете, които след Втората световна война доведоха Япония до възход, сега могат да бъдат загубени. С тях ще бъдат загубени и възможностите Япония най-накрая да се освободи от икономическото мъртвило, продължаващо вече 20 години. “Опасността позициите на страната ни да бъдат разклатени, е по-голяма от когато и да било преди”, отбелязва премиерът Йошихико Нода.
Оплакванията от предстоящия залез на производствените браншове не са нещо ново и това не е проблем, който засяга само японците. Подобно на други индустриализирани държави в Япония също намалява броят на служителите, които произвеждат нещо, което може да се пипне. През 1970 година 27 на сто от японците можеха да кажат това за себе си, а днес този дял е 17 на сто.
За някогашната страна с образцова икономика обаче е непоносима мисълта да стане незначителна, когато става дума за промишленост. Изглежда обаче упадъкът е неудържим. Той започна през 90-те години, когато в страната се спукаха балоните на фондовия пазар и пазара на недвижими имоти. Оттогава реалните заплати са се понижи средно с 10 на сто и ще продължават да намаляват, ако отпадат все повече добре платени позиции в производствените сектори.
Официалната безработица е малко над 4 на сто, но правителството е изчислило, че тя може да нарасне над три пъти, ако компаниите наемат само толкова хора, отколкото се нуждаят за изпълнение на получените поръчки. Засега японците успяват да предотвратят вълни от съкращения чрез закони, благоприятни за работниците, с държавни субсидии (които някои определят като подкрепа за “нищоправене” на работа) и с идея, идваща от времето след Втората световна война - “заетост през целия живот”.
Малко е вероятно обаче нещата да продължат по този начин. С упадъка на промишлеността намалява и международното влияние. Преди две десетилетия японските компании все още осигуряваха около 10 на сто от глобалния брутен вътрешен продукт (БВП), а сега приносът им е намалял наполовина. А и регионалният конкурент Китай - новата икономическа и политическа сила - хвърля сянка.
Още по-обезпокоителна е убедеността на мнозина японци, че страната им няма алтернатива, ако класическите клонове на промишлеността загубят значението си. Те вярват, че техните работници стават само за “монодзукури” или почти митологичната концепция “да се създава нещо”.
Тази убеденост проличава от факта, че Япония почти не отдавазначение на области като софтуер или банково дело, а секторът на услугите не работи и на половина толкова ефективно, колкото американския. Идентифицирането с промишлеността е дълбоко. Когато имат затруднения концерни, като Olympus със скандала с баланса си, и Toyota с масовите дефекти през 2009 година, цялата страна се срамува.
Защо все повече производители отиват в чужбина? “Цялата идентичност на Япония е обвързана с производството”, казва Йошикадзу Танака, ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/01/19