(http://e-vestnik.bg/)
Недоволство се трупа в Източна Европа
Асошиейтед прес
Румънските градове са завладени от най-сериозните улични протести с прояви на насилие от повече от десетилетие. Словаците изглежда са готови да изберат отново несговорчив и противоречив популист. Унгария обезпокои Европейския съюз с одобряването на закони, които подкопават демократичните права.
В държавите от бившия съветски блок, които сега са част от ЕС, недоволството се увеличава вследствие на икономическата стагнация и противоречивото управление, което доведе до улични протести и непредсказуемост, която може да застраши растежа и стабилността на един вече проблемен регион от континента.
Голяма част от проблемите са налице в много държави извън региона: задлъжнели страни, които увеличават данъците и ограничават държавните разходи, за да запазят платежоспособността си. Допълнителните трудности обаче идват в регион, който още преди да започне глобалната финансова криза бе изпаднал в далеч по-голяма бедност и корупция в сравнение със Запада.
През последните дни ситуацията в Румъния се разви доста драматично, след като сдържаният гняв към правителството и влошеният стандарт на живот експлодираха в продължаващи дни наред улични протести, по време на които имаше и прояви на насилие. През уикенда в Букурещ бяха ранени при сблъсъци 59 души, като органите на реда бяха принудени да използват сълзотворен газ срещу протестиращите, които от своя страна ги нападнаха с камъни и запалителни бомби.
“Това, което се случи миналата седмица, е само началото”, коментира Габриел Бежан в изданието на вестник “Ромъния либера” от вторник. “Ние сме във важна изборна година и подобни сблъсъци ще бъдат често срещано явление. До какво ще доведат при положение, че изглежда никой не иска да отстъпи?”
Голяма част от недоволството е предизвикано от начина, по който премина преходът към демокрация в Румъния след революцията през 1989 г. срещу диктатора Николае Чаушеску, когато много бивши комунисти запазиха властта и ресурсите. Днес резултатите са налице във вкоренената корупция, в голямата пропаст между богати и бедни и в липсата на прозрачност на правителството, което подхранва широкоразпространеното усещане за несправедливост.
“Мафиотското правителство открадна всичко, което имахме!”, пишеше на плакатите на демонстрантите по време на протестите, които се състояха в десетки румънски градове от четвъртък насам, а изглежда и ще продължат.
Унгарците също през последните месеци като че ли често излизат по улиците заради новата конституция и серията от нови закони, които съсредоточават властта в партията на премиера Виктор Орбан Фидес - Унгарски граждански съюз.
Американската организация “Фрийдъм хаус”, която провежда глобални проучвания на политическите и гражданските свободи, констатира “заченки на възобновяващ се антилиберализъм” в Централна Европа, заяви вицепрезидентът на организацията, отговарящ за стратегиите и анализите, Кристофър Уокър.
Тазгодишният доклад, който бе публикуван в четвъртък, изтъква влошаващите се тенденции по отношение на гражданските свободи в Унгария заради заплахите за независимостта на медиите и съдебната система. “Унгария показа склонност към антилиберализъм, което наистина противоречи на европейската идея”, заяви Уокър.
Европейският съюз е на същото мнение. Европейската комисия предприе наказателни мерки срещу Будапеща по отношение на новата й конституция и останалите закони, които влязоха в сила на 1 януари, посочвайки, че те подкопават независимостта на националната централна банка и съдебната система и не зачитат принципите за поверителност на личните данни.
Орбан упражнява засилен контрол над много институции благодарение на огромната изборна победа през 2010 г. на партията след завещаните от предишното правителство, ръководено от социалистите, икономически проблеми, доближаващи се до крах.
Увеличаващият се натиск обаче от страна на ЕС изглежда има някакъв ефект: председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви наскоро, че е получил писмо от Орбан, в което той обещава да промени законодателството, което обезпокои ЕС.
Междувременно в Словакия проучванията на общественото мнение предричат евентуално завръщане на власт на изборите през март на Роберт Фицо - бивш ляв премиер, който също обезпокои западните дипломати със симпатиите си ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/01/22