(http://e-vestnik.bg/)
Оставете на самите араби смяната на режимите
Рами Хури
Сравнението между Египет, Сирия и Ирак показват колко вредна може да бъде чуждестранната интервенция за легитимността на народните въстания
Две доста различни политически тенденции се очертаха в края на месеца в Египет и в Сирия, които предлагат навременна илюстрация за състоянието на управлението и политиката в две от най-важните арабски страни.
В Египет за първото си заседание се събра новоизбраният парламент, в който ислямисти от разнообразни цветове спечелиха 73 процента от гласовете, а Сирия осъмна с решението на Арабската лига да поиска отстраняването от власт на президента Асад и съставянето на правителство на националното единство, което да организира нови избори за парламент и президент.
Рязко контрастиращите събития в Египет и в Сирия илюстрират различни варианти за смяна на режима в поредните две арабски страни, в които некомпетентният, изхабен и дискредитиран политически ред е в процес на промяна, главно под натиска на собствените им народи. Тези два случая може също така да бъдат сравнени с трети - Ирак, където също толкова неприемливо автократично управление, оглавявано от партията Баас, беше свалено от англо-американска инвазия през 2003 г., която остави страната днес в плачевно разпокъсано състояние на напрежение и насилие.
Историците дълго ще обсъждат четирите решаващи фактора, които виждаме в действие в тези страни: силата и ограниченията на вътрешното гражданско неподчинение, ролята на чуждите армии, ефектът от действията на Арабската лига и естеството и последиците от ислямистката политика, която изглежда неизбежно доминира в освободените демократични арабски страни. Според мен е справедливо е да се каже, че два извода са ясни: чуждестранната намеса за налагане на нов ред в арабските страни не е добра идея, защото тя създава траен хаос вместо плавна промяна (Ирак), и че вътрешното масово движение за сваляне на некомпетентния и брутален режим и заменянето му с по-легитимно, излъчено чрез избори ръководство, е предпочитаният път за смяна на режима (Тунис и Египет).
Между тези две крайности са случаите на Либия и Сирия, където и Арабската лига, и чуждестранният натиск изиграха роля в кампанията за отстраняване на управляващия режим. По мое мнение по-интересна от военната интервенция на НАТО в Либия беше ролята на Арабската лига в натиска за защитна военна акция, която позволи на Съвета за сигурност на ООН да разреши намесата на алианса. Лигата сега предприема още по-решителни стъпки по отношение на Сирия, сред които наблюдателна мисия и призиви към президента да се оттегли и да разчисти пътя за смяна на режима чрез демократични избори.
Активността на Арабската лига в Сирия е приятно изненадваща и похвална, но също така и озадачаваща. Не съм сигурен защо повечето арабски страни гласуват за подобна твърда намеса в държава-членка, когато знаят много добре, че този прецедент някой ден може да бъде използван срещу самите тях. Странно е да чуят призиви за правителства на националното единство и демократични избори от арабски страни, които до голяма степен са недемократични и нерепрезентативни за своите народи.
Въпреки всичко действията на Арабската лига са важни в няколко посоки. Фактът, че арабски страни поемат по-голяма отговорност за събитията в своя регион би трябвало да намали случаите, в които чужди армии идват да ни налагат нов ред, както и да осигури политическа легитимност за други играчи - отделни арабски и чужди държави, опозиционни движения в Сирия, Съветът за сигурност на ООН и други международни организации, за да допринесат за прекратяване на кръвопролитието в Сирия и да помогнат на страната да намери своя път към по-хуманна и ефективна система на управление.
Практическото организиране на начина, по който арабите и международната общност могат да изиграят роля за защита на сирийските граждани, като ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/01/31