02/17/12 22:46
(http://e-vestnik.bg/)

Генерал Мраз не идва за първи път в Европа

Генерал Мраз. “Пти журнал” от 16 януари 1916 г.

Когато по телевизора ви кажат, че сегашната зима е толкова студена, че бие всички рекорди, вие вярвате почти на 100%, че това е така. И даже ви се ще да се възгордеете, че сте преживели най-студената зима. Но истината е съвсем друга…

763-764

Черно море замръзва на 100 мили навътре край северните си брегове. Единадесетгодишно момче от Византия, бъдещият историк Теофан Изповедник, е оставило описание на това събитие. Момчето спокойно се е разхождало по леда от Европа към Азия и обратно. Когато ледът с дебелина 1 м започнал да се топи, ледени блокове с височина над 4 човешки ръста задръстили Босфора и сериозно повредили крепостните стени на Константинопол, смятащи се за непристъпни.

860-861

В търговското пристанище на Венеция за пръв път пристигали не кораби, а шейни. Снегът валял в продължение на месец. На континента загинали всички лозя. Хората пътували на шейни с конски впряг по дебелия лед. Където и да се погледнело се виждало само сняг. И това се повтаряло нееднократно. Най-суровите студове са се случили през 1708 и 1788 години, както и сравнително скоро през 1985 и 2002 г.г., когато гондолите били сковани от леда.

1217-1218

Владетелят на почти цялата Средна Азия тогава Ал ад-Дин Мохамед II се отправил на поход към Багдат. Когато до целта оставали не повече от пет прехода ударил такъв сняг, които достигнал до височината на един конник. Мохамед 2 загубил 1/3 от войската си и похода забуксувал. След 40 г. Багдат все пак е бил превзет от монголците, които не се страхували нито от снега, нито от студа.

1010-1011

Най-студената зима в обозримата история на Европа. Замръзнало Егейско море и значителна част от Средиземно. Работата стигнала до там, че била скована дори делтата на р. Нил. В Европа тогавашните учени-монаси казвали, че това е Божие наказание за халифа Хаким, който узаконил в Египет робството за християни, а също и затова, че разрушил знаменития Храм Гроб Господен в Йерусалим.

1329-1330

Пътешественикът Гуо Тянсян от провинция Цзянсу бил принуден да прекъсне своята експедиция. Той написал в дневника си – „Силен лед скова Големия канал, който съединява Янцзъ и Хуанхъ. Говори се още, че до дъно е замръзнало езерото Тайху, разположено в близост до Шанхай.” Между другото – това е субтропична зона и лястовичките през пролетта пристигнали тогава в Китай с цял месец закъснение.

1468-1469

Във Франция и Бургундия са се установили такива студове, че виното е замръзнало дори в избите. Виненият лед се е продавал на парче, а не на литър. През 1477 г. В битката при Нанси загива бургунтския херцог Карл Смелият, загубвайки сражението заради мощния студ и силните виелици. Той бил зарязан на бойното поле, а трупа му бил изяден от вълците. След това събитие започнали да се разказват приказки от типа на „Червената шапчица”.

1495-1496

Не е изнедващо, че през тези години Балтика изцяло замръзва. Войската на московския император Иван Великий щурмува Виборг, Северозападна Русия по заледения залив. Историкът Алберт Кранциус, живеещ в Любек, в своя труд „Вандалия” отбелязва: „Морето замръзна толкова силно, че можеш да отидеш пеша в Дания и Прусия. На някои места по този път даже са построени страноприемници за удобство на пътешествениците.”

XVI век

„Заради това, че търговците са имали обичай да се отправят с товар в края на октомври, понякога ги е застигал снеговалеж и на сутринта всички кервани са били погребани под снега и никой не е ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване